Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2012 års krigsförsäkringsutredning (Fi 2012:01)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2012 års krigsförsäkringsutredning (Fi 2012:01) [ Avslutad 2013 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:28 Försäkring på transportområdet i krig och kris [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 5 ♂ 4 ) :

Sonja Daltung  []  ( Särskild utredare )
Per Brandtell  []  ( Expert )
Olof Hedberg  []  ( Expert )
Monika Johansson  []  ( Expert )
Mikael Livijn  []  ( Expert )
Ulla Annica Norrhäll  []  ( Expert )
Mikaela Tamm  []  ( Expert )
Håkan Österhed  []  ( Expert )
Malin Rothlin  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2012 års krigsförsäkringsutredning (Fi 2012:01)


Beteckning : Fi 2012:01
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2014-03-13
Status : Avslutad 2013 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2012-01-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:04, dir. 2012:93 och dir. 2013:7
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Daltung, Sonja, fr.o.m. 2012-01-23 t.o.m. 2013-05-02
Expert : Brandtell, Per, fr.o.m. 2012-04-28
Expert : Hedberg, Olof, fr.o.m. 2012-04-28
Expert : Johansson, Monika, fr.o.m. 2012-04-28
Expert : Livijn, Mikael, fr.o.m. 2012-04-28
Expert : Norrhäll, Ulla Annica, fr.o.m. 2012-04-28
Expert : Tamm, Mikaela, fr.o.m. 2012-04-28
Expert : Österhed, Håkan, fr.o.m. 2012-04-28
Sekreterare : Rothlin, Malin, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2013-05-14

Rapporter

SOU 2013:28Försäkring på transportområdet i krig och kris

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman