Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén (Fö 2012:04) Luftförsvaret efter 2040

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén (Fö 2012:04) Luftförsvaret efter 2040 [ Avslutad 2015 ]

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 27 st. ♀ 9 ♂ 18 ) :

Gunnar Hedberg  []  ( Ordförande )
Torbjörn Björklund  []  ( Ledamot )
Jakop Dalunde  []  ( Ledamot )
Annicka Engblom  []  ( Ledamot )
Gunilla Hjelm  []  ( Ledamot )
Jonas Jacobsson Gjörtler  []  ( Ledamot )
Mikael Jansson  []  ( Ledamot )
Peter Jeppsson  []  ( Ledamot )
Mikael Oscarsson  []  ( Ledamot )
Peter Rådberg  []  ( Ledamot )
Eva Sonidsson  []  ( Ledamot )
Anna-Lena Sörenson  []  ( Ledamot )
Mikael Valtersson  []  ( Ledamot )
Gunilla Wahlén  []  ( Ledamot )
Christer Winbäck  []  ( Ledamot )
Josefin Grennert Johansson  []  ( Sakkunnig )
Anders Kalin  []  ( Sakkunnig )
John Svensson  []  ( Sakkunnig )
Arild Berg  []  ( Expert )
Majbritt Hansson  []  ( Expert )
Fredrik Lindvall  []  ( Expert )
Catarina Niklasson-Schöön  []  ( Expert )
Fredrik Pålsson  []  ( Expert )
Andreas Sandblom  []  ( Expert )
Kristin Strömberg  []  ( Expert )
Bo Tarras-Walhberg  []  ( Sekreterare )
Anders Tavemark  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén (Fö 2012:04) Luftförsvaret efter 2040
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:68
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:86 Luftförsvarsutredningen 2040 - Omvärldsbeskrivningar
SOU 2014:88 Luftförsvarsutredningen 2040
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Hedberg, tjänstgörande för riksdagsledamot, fr.o.m. 2012-09-10 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Torbjörn Björklund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2013-07-08 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Jakop Dalunde, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-11-27 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Annicka Engblom, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Gunilla Hjelm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Jonas Jacobsson Gjörtler, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Mikael Jansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2013-09-26
Ledamot : Peter Jeppsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Mikael Oscarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Peter Rådberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2014-11-26
Ledamot : Eva Sonidsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Anna-Lena Sörenson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Mikael Valtersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2013-09-27 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Gunilla Wahlén, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2013-09-26
Ledamot : Christer Winbäck, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2015-01-09
Sakkunnig : Josefin Grennert Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2015-01-09
Sakkunnig : Anders Kalin, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2013-10-21
Sakkunnig : John Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-22 t.o.m. 2015-01-09
Expert : Arild Berg, ställföreträdande chef, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2015-01-09
Expert : Majbritt Hansson, förste forskare, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2015-01-09
Expert : Fredrik Lindvall, forskningsledare, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2015-01-09
Expert : Catarina Niklasson-Schöön, överstelöjtnant, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2015-01-09
Expert : Fredrik Pålsson, överstelöjtnant, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2015-01-09
Expert : Andreas Sandblom, analytiker, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2015-01-09
Expert : Kristin Strömberg, systemingenjör, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2015-01-09
Sekreterare : Bo Tarras-Walhberg, forskningsledare, fr.o.m. 2012-09-10 t.o.m. 2015-01-09
Sekreterare : Anders Tavemark, forskningsledare, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2015-01-09

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman