Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om sjöfartens konkurrensförutsättningar (N 2010:01)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om sjöfartens konkurrensförutsättningar (N 2010:01) [ Avslutad 2010 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 22 st. ♀ 9 ♂ 13 ) :

Jonas Bjelfvenstam  []  ( Särskild utredare )
Tomas Brolin  []  ( Expert )
Gunnar Eriksson  []  ( Expert )
Daniel Fahlander  []  ( Expert )
Martin Flack  []  ( Expert )
Anders Hermansson  []  ( Expert )
Petra Herzfeld Olsson  []  ( Expert )
Mirja Högström  []  ( Expert )
Henrik Isakson  []  ( Expert )
Gunilla Malmlöf  []  ( Expert )
Jaak Meri  []  ( Expert )
Kristian Seth  []  ( Expert )
Anna Svanestrand  []  ( Expert )
Göran Söderström  []  ( Expert )
Anna Törnqvist  []  ( Expert )
Lars Wikström  []  ( Expert )
Ann-Cathrine Nilsson  []  ( Huvudsekreterare )
Nina Andersson  []  ( Sekreterare )
Peter Andersson  []  ( Sekreterare )
Sandra Forsblad  []  ( Sekreterare )
Karin Hansson  []  ( Sekreterare )
Claes Unge  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om sjöfartens konkurrensförutsättningar (N 2010:01)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-02-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:73 Svensk sjöfarts konkurrensförutsättningar
Medverkande :
Särskild utredare : Jonas Bjelfvenstam, fr.o.m. 2010-01-14 t.o.m. 2010-10-28
Expert : Tomas Brolin, kansliråd, fr.o.m. 2010-03-29 t.o.m. 2010-10-28
Expert : Gunnar Eriksson, samhällsekonom, fr.o.m. 2010-01-28 t.o.m. 2010-10-28
Expert : Daniel Fahlander, handläggare, fr.o.m. 2010-01-28 t.o.m. 2010-06-21
Expert : Martin Flack, analytiker, fr.o.m. 2010-01-28 t.o.m. 2010-10-28
Expert : Anders Hermansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-28 t.o.m. 2010-10-28
Expert : Petra Herzfeld Olsson, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-28 t.o.m. 2010-06-28
Expert : Mirja Högström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-06-29 t.o.m. 2010-10-28
Expert : Henrik Isakson, enhetsråd, fr.o.m. 2010-01-28 t.o.m. 2010-10-28
Expert : Gunilla Malmlöf, ordförande, fr.o.m. 2010-01-28 t.o.m. 2010-10-28
Expert : Jaak Meri, avdelningschef, fr.o.m. 2010-07-05 t.o.m. 2010-10-28
Expert : Kristian Seth, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-28 t.o.m. 2010-10-28
Expert : Anna Svanestrand, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-06-29 t.o.m. 2010-10-28
Expert : Göran Söderström, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-28 t.o.m. 2010-06-28
Expert : Anna Törnqvist, enhetschef, fr.o.m. 2010-01-28 t.o.m. 2010-10-28
Expert : Lars Wikström, enhetschef, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-10-28
Huvudsekreterare : Ann-Cathrine Nilsson, fr.o.m. 2010-02-15 t.o.m. 2010-11-07
Sekreterare : Nina Andersson, fr.o.m. 2010-03-15 t.o.m. 2010-10-31
Sekreterare : Peter Andersson, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-06-14
Sekreterare : Sandra Forsblad, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-06-14
Sekreterare : Karin Hansson, fr.o.m. 2010-03-18 t.o.m. 2010-10-31
Sekreterare : Claes Unge, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2010-10-27

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman