Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om en ny organisation för antidopningsverksamhet (Ku 2009:03)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om en ny organisation för antidopningsverksamhet (Ku 2009:03) [ Avslutad 2011 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 7 ♂ 6 ) :

Malin Eggertz Forsmark  []  ( Särskild utredare )
Ingemar Ericson  []  ( Sakkunnig )
Mikael Lindman  []  ( Sakkunnig )
Ralf Löfstedt  []  ( Sakkunnig )
Stewe Alm  []  ( Expert )
Ann-Charlotte Bragsjö  []  ( Expert )
Catharina Fernquist  []  ( Expert )
Elin Johansson  []  ( Expert )
Kajsa Mickelsson  []  ( Expert )
Håkan Nyberg  []  ( Expert )
Eva Rydhammer  []  ( Expert )
Tomas Johansson  []  ( Huvudsekreterare )
Kristina Olinder  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om en ny organisation för antidopningsverksamhet(Ku 2009:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-12-03
Direktiv för utredningen,se dir. 2009:116 och dir. 2010:114
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:10 Antidopning Sverige. En ny väg för arbetet mot dopning
Medverkande :
Särskild utredare : Malin Eggertz Forsmark, förbundsordförande, fr.o.m. 2009-12-08 t.o.m. 2011-01-11
Sakkunnig : Ingemar Ericson, styrelseledamot, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Sakkunnig : Mikael Lindman, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Sakkunnig : Ralf Löfstedt, ämnesråd, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Expert : Stewe Alm, strategisk analytiker, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Expert : Ann-Charlotte Bragsjö, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Expert : Catharina Fernquist, dataråd, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Expert : Elin Johansson, förbundsjurist, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Expert : Kajsa Mickelsson, folkhälsoutredare, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Expert : Håkan Nyberg, verksamhetsansvarig, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Expert : Eva Rydhammer, avdelningschef, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Huvudsekreterare : Tomas Johansson, fr.o.m. 2010-01-07 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Kristina Olinder, fr.o.m. 2009-12-08 t.o.m. 2010-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman