Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om bildandet av Statens skolinspektion (U 2008:04)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om bildandet av Statens skolinspektion (U 2008:04) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 6 ♂ 4 ) :

Ann-Marie Begler  []  ( Särskild utredare )
Lars Arrhenius  []  ( Expert )
Christina Dahlberg Skogh  []  ( Expert )
Ana Gnospelius  []  ( Expert )
Hans-Albin Larsson  []  ( Expert )
Sten Ljungdahl  []  ( Expert )
Staffan Lundh  []  ( Expert )
Astrid Nensén Uggla  []  ( Expert )
Anna Cederschiöld  []  ( Sekreterare )
Eva Wallberg  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om bildandet av Statens skolinspektion (U 2008:04)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:3
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Marie Begler, generaldirektör, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Lars Arrhenius, barn- och elevombud, fr.o.m. 2008-06-02 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Christina Dahlberg Skogh, utredare, fr.o.m. 2008-06-02 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Ana Gnospelius, rådgivare, fr.o.m. 2008-06-02 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Hans-Albin Larsson, professor, fr.o.m. 2008-06-02 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Sten Ljungdahl, ämnesråd, fr.o.m. 2008-06-02 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Staffan Lundh, avdelningschef, fr.o.m. 2008-06-02 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Astrid Nensén Uggla, särskild utredare, fr.o.m. 2008-06-02 t.o.m. 2008-09-30
Sekreterare : Anna Cederschiöld, fr.o.m. 2008-05-13 t.o.m. 2008-09-30
Sekreterare : Eva Wallberg, fr.o.m. 2008-05-13 t.o.m. 2008-09-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman