Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Hyreslagsutredningen (Ju 2007:01)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Hyreslagsutredningen (Ju 2007:01) [ Avslutad 2009 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 19 st. ♀ 9 ♂ 10 ) :

Bob Nilsson Hjorth  []  ( Särskild utredare )
Elisabet Aldenberg  []  ( Expert )
Christer Lindau  []  ( Expert )
Katarina Lindqvist  []  ( Expert )
Gunilla Lundholm  []  ( Expert )
Malin Nilsson  []  ( Expert )
Patrik Skogh  []  ( Expert )
Ingrid Uggla  []  ( Expert )
Isabel Andersson  []  ( Sekreterare )
Henrik Jonsson  []  ( Sekreterare )
K. A. Stefan Svensson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Hyreslagsutredningen (Ju 2007:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-07-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:85, dir. 2007:9 och dir. 2008:111
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:47 Frågor om hyra och bostadsrätt
SOU 2009:35 Moderna hyreslagar
Medverkande :
Särskild utredare : Bob Nilsson Hjorth, hovrättsråd, fr.o.m. 2007-02-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Elisabet Aldenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2009-04-16
Expert : Christer Lindau, hyresråd, fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2009-04-16
Expert : Katarina Lindqvist, språkexpert, fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2009-04-16
Expert : Gunilla Lundholm, hyresråd, fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2009-04-16
Expert : Malin Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2009-04-16
Expert : Patrik Skogh, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2009-04-16
Expert : KA Stefan Svensson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2009-04-16
Expert : Ingrid Uggla, jur.kand., fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2009-04-16
Anna Sveriges Björklund, kommuner och landsting, fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2009-04-16
Ulrika Riksbyggen Blomqvist, fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2008-10-31
Christer SBC Högbäck, fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2009-04-16
Hans Johansson, G HSB, fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2009-04-16
Jörgen SABO Mark-Nielsen, fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2009-04-16
Susanna Hyresgästföreningen Riksförbundet Skogsberg, fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2009-04-16
Anders Svensk Handel Thelin, fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2009-04-16
Rune Fastighetsägarna Sverige Thomsson, fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2009-04-16
Sekreterare : Isabel Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Henrik Jonsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-03-05 t.o.m. 2008-01-16

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman