Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Fiskesanktionsutredningen (Jo 2006:02)

Offentlig utredning under Jordbruksdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Fiskesanktionsutredningen (Jo 2006:02) [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Jordbruksdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 5 ♂ 5 ) :

Karl Olov Öster  []  ( Särskild utredare )
Charlotte Edvardsson  []  ( Expert )
Sofia Karlsson  []  ( Expert )
Fredrik Lindberg  []  ( Expert )
Mats Palm  []  ( Expert )
Ivar Sundvisson  []  ( Expert )
Ulrika Svanholm  []  ( Expert )
Henrik Fernqvist  []  ( Sekreterare )
Johanna Hagman  []  ( Sekreterare )
Annika Wikingsson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Fiskesanktionstredningen (Jo 2006:02)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:53 och dir. 2007:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:20 Administrativa sanktioner på yrkesfiskets område
Medverkande :
Särskild utredare : Karl Olov Öster, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2006-06-14
Expert : Charlotte Edvardsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-09-20
Expert : Sofia Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-20
Expert : Fredrik Lindberg, ombudsman, fr.o.m. 2006-09-20
Expert : Mats Palm, chefsåklagare, fr.o.m. 2006-09-20
Expert : Ivar Sundvisson, länsfiskekonsulent, fr.o.m. 2006-09-20
Expert : Ulrika Svanholm, jurist, fr.o.m. 2006-09-20
Expert : Annika W. Wikingsson, verksjurist, fr.o.m. 2006-09-20
Sekreterare : Henrik Fernqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2007-03-31
Sekreterare : Johanna Hagman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2007-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman