Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Fastighetsmäklarutredningen (Ju 2005:16)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Fastighetsmäklarutredningen (Ju 2005:16) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 6 ♂ 4 ) :

Ylva Norling Jönsson  []  ( Särskild utredare )
Catarina Erséus  []  ( Sakkunnig )
Pontus Hamilton  []  ( Sakkunnig )
Lotta Hardvik Cederstierna  []  ( Sakkunnig )
Niklas Ljunggren  []  ( Sakkunnig )
Anna-Lena Järvstrand  []  ( Expert )
Britta Brinck Nehlin  []  ( Expert )
Lars Kilander  []  ( Expert )
Sverker Thorslund  []  ( Expert )
Lovisa Hansson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Fastighetsmäklarutredningen (Ju 2005:16)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:140 och dir. 2007:55
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:6 Fastighetsmäklaren och konsumenten
Medverkande :
Särskild utredare : Ylva Norling Jönsson, chefsrådman, fr.o.m. 2005-12-15 t.o.m. 2008-01-31
Sakkunnig : Catarina Erséus, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2008-01-31
Sakkunnig : Pontus Hamilton, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-11-30
Sakkunnig : Lotta Hardvik Cederstierna, kansliråd, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2008-01-31
Sakkunnig : Niklas Ljunggren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2008-01-31
Expert : Anna-Lena Järvstrand, ordförande och chef för Fastighetsmäklarnämnden, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2008-01-31
Expert : Britta Brinck Nehlin, styrelseordförande, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2008-01-31
Expert : Lars Kilander, verkst. direktör, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2008-01-31
Expert : Sverker Thorslund, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2008-01-31
Sekreterare : Lovisa Hansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2008-02-29

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman