Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (N 2004:10) Stärkta möjligheter till heltidsanställning

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (N 2004:10) Stärkta möjligheter till heltidsanställning [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 5 ♂ 6 ) :

Gudmund Toijer  []  ( Särskild utredare )
Carina Cronsioe  []  ( Expert )
Sofie Hellström Rückert  []  ( Expert )
Jens Karlsson  []  ( Expert )
Jonas Malmberg  []  ( Expert )
Anna Middelman  []  ( Expert )
Malin Nilsson  []  ( Expert )
Anita Nyberg  []  ( Expert )
Anders Stålsby  []  ( Expert )
Thomas Ericson  []  ( Expert )
Inge Karlström  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (N 2004:10) Stärkta möjligheter till heltidsanställning
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-04-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:50 och dir. 2005:31
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:105 Stärkt rätt till heltidsanställning
Medverkande :
Särskild utredare : Gudmund Toijer, hovrättsråd, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-21 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Sofie Hellström Rückert, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-02-21 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Jens Karlsson, chefsjurist, fr.o.m. 2005-02-21 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Jonas Malmberg, professor, fr.o.m. 2005-02-21 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Anna Middelman, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-21 t.o.m. 2005-02-20
Expert : Malin Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-02-21 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Anita Nyberg, professor, fr.o.m. 2005-02-21 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Anders Stålsby, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-21 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Thomas Ericson, fr.o.m. 2005-05-02 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Inge Karlström, fr.o.m. 2004-12-22 t.o.m. 2005-12-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman