Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (N 2004:04) Inrättandet av en ny luftfartsmyndighet

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (N 2004:04) Inrättandet av en ny luftfartsmyndighet [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 2004:8 Inrättandet av en ny luftfartsmyndighet

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 6 ♂ 5 ) :

Christina Rogestam  []  ( Särskild utredare )
Nils Gunnar Billinger  []  ( Expert )
Tove Friberg  []  ( Expert )
Olof Hedberg  []  ( Expert )
Astrid Nensén Uggla  []  ( Expert )
Göran Rosvall  []  ( Expert )
Pia Stork Edhall  []  ( Expert )
Peder Tömmerväg  []  ( Expert )
Kerstin Hansdotter Sköld  []  ( Sekreterare )
Jacob Gramenius  []  ( Sekreterare )
Carina Larsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (N 2004:04) Inrättandet av en ny luftfartsmyndighet
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Christina Rogestam, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Nils Gunnar Billinger, generaldirektör, fr.o.m. 2004-03-23 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Tove Friberg, kansliråd, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Olof Hedberg, ämnesråd, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Astrid Nensén Uggla, ämnesråd, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Göran Rosvall, haveriutredare, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Pia Stork Edhall, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Peder Tömmerväg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Kerstin Hansdotter Sköld, fr.o.m. 2004-11-09 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Jacob Gramenius, fr.o.m. 2004-11-09 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Carina Larsson, fr.o.m. 2004-02-18 t.o.m. 2004-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman