Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Tove Friberg

Sök kontaktuppgifter till Tove Friberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Tove Friberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Tove Friberg medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen (N 2004:04) Inrättandet av en ny luftfartsmyndighet [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2004:04) Inrättandet av en ny luftfartsmyndighet
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Christina Rogestam, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Nils Gunnar Billinger, generaldirektör, fr.o.m. 2004-03-23 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Tove Friberg, kansliråd, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Olof Hedberg, ämnesråd, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Astrid Nensén Uggla, ämnesråd, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Göran Rosvall, haveriutredare, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Pia Stork Edhall, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Peder Tömmerväg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Kerstin Hansdotter Sköld, fr.o.m. 2004-11-09 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Jacob Gramenius, fr.o.m. 2004-11-09 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Carina Larsson, fr.o.m. 2004-02-18 t.o.m. 2004-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 2001:12) om en gemensam nordisk sjöfartspolitik [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2001:12) om en gemensam nordisk sjöfartspolitik
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-10-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:76
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Lindström, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2003-11-17
Expert : Tove Friberg, kansliråd, fr.o.m. 2002-01-24 t.o.m. 2003-11-17
Expert : Margaretha Granborg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-24 t.o.m. 2003-11-17
Expert : Bengt Sibbmark, departementsråd, fr.o.m. 2002-01-24 t.o.m. 2003-11-17
Expert : Annika Åsbrink, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2002-01-24 t.o.m. 2003-11-17
Sekreterare : Lars Vieweg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-01-24 t.o.m. 2003-11-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2001:76 En gemensam nordisk sjöfartspolitik

Kollektivtrafikkommittén (N 2001:05) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]

Kollektivtrafikkommittén (N 2001:05)


Beteckning : N 2001:05
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-10
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-05-31
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:1 och dir. 2002:53
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Berger-Kettner, Anna, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Andrén Karlsson, Britt-Marie, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Arnesson, Sture, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Axelsson, Christina, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Berglund, Gunilla, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Björkman, Lars, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Brorsson, Gertrud, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Eriksson, Agneta, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Gerdin, Viviann, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Hedberg, Gunnar, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Hjalmarsson, Leif, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Johansson, Lieselotte, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Karlsson, Britt-Marie, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Nilsson, Bengt-Åke, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Nordin, Sten, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2001-12-16
Ledamot : Rydberg, Jonas, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Rådhström, Jan-Evert, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Åberg, Jens, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Ahlén, Fredrik, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Andersson, Tom, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Bergeå, Håkan, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Bergström, Christina, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Danin, Lotta, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2002-12-15
Expert : Engström, Marika, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Franzén, Cilla, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Friberg, Tove, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Hamnered, Lennart, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Hermansson, Anders, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Höglander, Maria, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Johansson, Håkan, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Kjellberg, Jan-Erik, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Källberg, Tove, fr.o.m. 2002-12-16 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Lindahl, June, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Lindblad, Kerstin, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Lingqvist, Lena, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Lövström, Monica, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Nielsen, Berndt, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Olsson, Annika, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Persson, Magnus, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Sundberg, Helena, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Tufvesson, Einar, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Westberg, Claes, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Huvudsekreterare : Holmberg, Bengt, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-07-10
Sekreterare : Jansson, Håkan, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-07-11
Sekreterare : Wallin, Bosse, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-02-28

Rapporter

SOU 2003:67Kollektivtrafik med människan i centrum
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:106 Kollektivtrafik med människan i centrum [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:67 Kollektivtrafik med människan i centrum [ pdf |Paragraftecken ]
Stockholmsberedningen (N 2001:02) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]

Stockholmsberedningen (N 2001:02)


Beteckning : N 2001:02
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-10
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-12-14
Direktiv för beredningen, se dir. 2000:96, dir. 2001:17, dir. 2002:3 och dir. 2003:5
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Kvist, Kenneth, fr.o.m. 2002-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Ordförande : Sundling, Bo, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Billström, Annika, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Cedrenius, Bengt, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Elmsäter-Svärd, Catharina, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Johansson, Per Egon, fr.o.m. 2001-09-11 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Käärik, Andres, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Nilsson, Elwe, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Odell, Mats, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2001-09-10
Ledamot : Olofsson, Margareta, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Waidelich, Tommy, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Öhman, Monica, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Önfelt, Cecilia, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Lindgren, Per Anders, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-30
Sakkunnig : Malmsten, Bo, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Aurén, Ann, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Brolin, Tomas, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Björklund, Per, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Eriksson, Gunnar, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Fällman, Fredrik, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Friberg, Tove, fr.o.m. 2002-02-06 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Henriksson, Jens, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-01-01
Expert : Loman, Babriella, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Lövström, Monica, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-10-15
Expert : Nilsson, Per-Magnus, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-07-31
Expert : Nordlander, Åke, fr.o.m. 2001-05-07 t.o.m. 2002-02-05
Expert : Pettersson, Christer, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Pettersson, Roger, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Pile, Claes, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Taillefer, Lena, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-01-12
Huvudsekreterare : Paulsson, Ragnvald, fr.o.m. 2001-04-23 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Möller, Marianne, fr.o.m. 2001-05-14 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Ringvall, Maria, fr.o.m. 2003-03-06 t.o.m. 2003-06-30

Rapporter

SOU 2003:33Tillräcklig flygplanskapacitet i Stockholm – Mälardalsregionen – delbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman