Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Idrottsskattekommittén (Fi 2004:12)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Idrottsskattekommittén (Fi 2004:12) [ Avslutad 2006 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 16 st. ♀ 4 ♂ 12 ) :

Kjell Nordström  []  ( Ordförande )
Björn Ahlberg  []  ( Ledamot )
Matilda Ernkrans  []  ( Ledamot )
Peter Kindlund  []  ( Ledamot )
Marie Loob  []  ( Ledamot )
Elisabeth Nyström  []  ( Ledamot )
Jerker Löfgren  []  ( Sakkunnig )
Ulf Rehnberg  []  ( Sakkunnig )
Hases Per Sjöblom  []  ( Sakkunnig )
Keneth Wising  []  ( Sakkunnig )
Karl-Henrik Bucht  []  ( Expert )
Per Johansson  []  ( Expert )
Roger Persson Österman  []  ( Expert )
Lena Sellgren  []  ( Expert )
Erik Zetterström  []  ( Expert )
Michael Erliksson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Idrottsskattekommittén (Fi 2004:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-23
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:92 och dir. 2005:123
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:23 Nya skatteregler för idrotten
Medverkande :
Ordförande : Kjell Nordström, fr.o.m. 2004-06-23 t.o.m. 2006-03-02
Ledamot : Björn Ahlberg, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2006-03-02
Ledamot : Matilda Ernkrans, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Ledamot : Peter Kindlund, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Ledamot : Marie Loob, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Ledamot : Elisabeth Nyström, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Sakkunnig : Jerker Löfgren, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Sakkunnig : Ulf Rehnberg, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Sakkunnig : Hases Per Sjöblom, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Sakkunnig : Keneth Wising, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Expert : Karl-Henrik Bucht, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Expert : Per Johansson, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Expert : Roger Persson Österman, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Expert : Lena Sellgren, fr.o.m. 2005-11-11 t.o.m. 2006-03-02
Expert : Erik Zetterström, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2005-11-10
Sekreterare : Michael Erliksson, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2006-02-28

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman