Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om översyn av utlänningslagstiftningen (UD 2003:02)

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om översyn av utlänningslagstiftningen (UD 2003:02) [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 21 st. ♀ 9 ♂ 12 ) :

Göran Schäder  []  ( Ordförande )
Birgitta Carlsson  []  ( Ledamot )
Bodil Ceballos  []  ( Ledamot )
Hillevi Engström  []  ( Ledamot )
Kalle Larsson  []  ( Ledamot )
Mariam Osman Sherifay  []  ( Ledamot )
Sten Tolgfors  []  ( Ledamot )
Erik Ullenhag  []  ( Ledamot )
Göte Wahlström  []  ( Ledamot )
Helena Zakariasén  []  ( Ledamot )
Hans Emanuelsson  []  ( Sakkunnig )
Ola Henrikson  []  ( Sakkunnig )
Håkan Sandesjö  []  ( Sakkunnig )
Anders Ahlqvist  []  ( Expert )
Björn Berselius  []  ( Expert )
Anette Briheim Fällman  []  ( Expert )
Ingela Fridström  []  ( Expert )
Måns Wigén  []  ( Expert )
Lii Orlov-Lempert  []  ( Huvudsekreterare )
Kerstin Eriksson  []  ( Bitr. sekreterare )
Sven Brus  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om översyn av utlänningslagstiftningen (UD 2003:02)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-03-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:28 och dir. 2003:147
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Göran Schäder, regeringsråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-30
Ledamot : Sven Berus, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Birgitta Carlsson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Bodil Ceballos, oppisitionsråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Hillevi Engström, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Kalle Larsson, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Mariam Osman Sherifay, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Sten Tolgfors, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Erik Ullenhag, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Göte Wahlström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Helena Zakariasén, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Sakkunnig : Hans Emanuelsson, regiondirektör, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Sakkunnig : Ola Henrikson, departementsråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Sakkunnig : Håkan Sandesjö, stf. generaldirektör, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Expert : Anders Ahlqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Expert : Björn Berselius, kansliråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Expert : Anette Briheim Fällman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-01-12
Expert : Ingela Fridström, ämnesråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Expert : Måns Wigén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2004-06-01
Huvudsekreterare : Lii Orlov-Lempert, hovrättsråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-07-04
Bitr. sekreterare : Kerstin Eriksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-07-04

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman