Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (N 2003:08) om förarbevis för moped klass 1 och för terrängskoter

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (N 2003:08) om förarbevis för moped klass 1 och för terrängskoter [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 5 ♂ 4 ) :

Valter Nilsson  []  ( Särskild utredare )
Fredrik Ahlén  []  ( Expert )
Britt Dahlin  []  ( Expert )
Bengt Karlsson  []  ( Expert )
Charlotte Ottosson  []  ( Expert )
Catrin Tidström  []  ( Expert )
Ingar Werkström  []  ( Expert )
Eva Römbo  []  ( Sekreterare )
Hans Mattsson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (N 2003:08) om förarbevis för moped klass 1 och för terrängskoter
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-09-11
Direktiv för utredingen, se dir. 2003:105
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:45 Säkra förare på moped, snöskoter och terränghjuling
Medverkande :
Särskild utredare : Valter Nilsson, fr.o.m. 2003-09-15 t.o.m. 2005-06-15
Expert : Fredrik Ahlén, ämnesråd, fr.o.m. 2003-10-31 t.o.m. 2005-05-31
Expert : Britt Dahlin, länsassessor, fr.o.m. 2003-10-31 t.o.m. 2005-05-31
Expert : Bengt Karlsson, poliskommissarie, fr.o.m. 2003-10-31 t.o.m. 2005-05-31
Expert : Hans Matsson, sektionschef, fr.o.m. 2003-10-31 t.o.m. 2005-05-31
Expert : Charlotte Ottosson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2005-05-31
Expert : Catrin Tidström, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-31 t.o.m. 2004-11-02
Expert : Ingar Werkström, jurist, fr.o.m. 2003-10-31 t.o.m. 2005-05-31
Sekreterare : Eva Römbo, fr.o.m. 2003-09-22 t.o.m. 2005-06-06

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman