Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Färdtjänstutredningen (N 2002:15)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Färdtjänstutredningen (N 2002:15) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 19 st. ♀ 8 ♂ 11 ) :

Anders Engdahl  []  ( Särskild utredare )
Margareta Delén  []  ( Expert )
Henry Freij  []  ( Expert )
Greta Hammarström  []  ( Expert )
Anders Hermansson  []  ( Expert )
Leif Jeppsson  []  ( Expert )
Elisabeth Kristensson  []  ( Expert )
Peder Liljeqvist  []  ( Expert )
Anders Lindgren  []  ( Expert )
Maria Lundgren  []  ( Expert )
Bertil Magnusson  []  ( Expert )
Solfrid Nilsen  []  ( Expert )
Annika Olsson  []  ( Expert )
Maria Ringvall  []  ( Expert )
Märta-Lena Schwaiger  []  ( Expert )
Björn Sundvall  []  ( Expert )
Göran Wickström  []  ( Expert )
Stig Wintzer  []  ( Expert )
Mikael Ohlsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Färdtjänstutredningen (N 2002:15)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-08-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:108
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:87 Färdtjänsten och riksfärdtjänsten
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Engdahl, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2003-10-30
Expert : Margareta Delén, fr.o.m. 2002-09-24 t.o.m. 2003-05-11
Expert : Henry Freij, fr.o.m. 2002-09-24 t.o.m. 2003-10-30
Expert : Greta Hammarström, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-10-30
Expert : Anders Hermansson, fr.o.m. 2002-09-24 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Leif Jeppsson, jurist, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2003-10-30
Expert : Elisabeth Kristensson, fr.o.m. 2003-04-22 t.o.m. 2003-10-30
Expert : Peder Liljeqvist, fr.o.m. 2002-09-24 t.o.m. 2003-10-30
Expert : Anders Lindgren, fr.o.m. 2002-09-24 t.o.m. 2003-10-30
Expert : Maria Lundgren, jurist, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2003-10-30
Expert : Bertil Magnusson, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2003-10-30
Expert : Solfrid Nilsen, fr.o.m. 2002-09-24 t.o.m. 2003-10-30
Expert : Annika Olsson, fr.o.m. 2002-09-24 t.o.m. 2003-10-30
Expert : Maria Ringvall, fr.o.m. 2002-09-24 t.o.m. 2003-04-21
Expert : Märta-Lena Schwaiger, fr.o.m. 2002-09-24 t.o.m. 2003-10-30
Expert : Björn Sundvall, fr.o.m. 2002-09-24 t.o.m. 2003-10-30
Expert : Göran Wickström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2003-10-30
Expert : Stig Wintzer, fr.o.m. 2002-09-24 t.o.m. 2003-10-30
Sekreterare : Mikael Ohlsson, fr.o.m. 2002-09-09 t.o.m. 2003-10-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman