Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om internationell kulturverksamhet (Ku 2002:03)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om internationell kulturverksamhet (Ku 2002:03) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 19 st. ♀ 9 ♂ 10 ) :

Ingrid Dahlberg  []  ( Särskild utredare )
Peter Curman  []  ( Expert )
Jan Dahlin  []  ( Expert )
Claes Eriksson  []  ( Expert )
Eva Gesang-Karlström  []  ( Expert )
Lars Olof Gustafson  []  ( Expert )
Eva Hermanson  []  ( Expert )
Birgitta Hoberg  []  ( Expert )
Ingrid Iremark  []  ( Expert )
Lena Johansson  []  ( Expert )
Åse Kleveland  []  ( Expert )
Hans Lepp  []  ( Expert )
Kerstin Nordlund Malmegård  []  ( Expert )
Björn Stålne  []  ( Expert )
Per Svenson  []  ( Expert )
Teshome Wondimu  []  ( Expert )
Hans Enflo  []  ( Huvudsekreterare )
Fredrik Wetterqvist  []  ( Bitr. huvudsekreterare )
Anita Engvall  []  ( Kanslisekreterare: )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om internationell kulturverksamhet (Ku 2002:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-08-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:113 och dir. 2003:123
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:121 Internationella kulturutredningen 2003 - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Ingrid Dahlberg, landshövding, fr.o.m. 2002-08-29 t.o.m. 2003-12-16
Expert : Peter Curman, ordförande, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-12-16
Expert : Jan Dahlin, landsarkivarie, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-12-16
Expert : Claes Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-12-16
Expert : Eva Gesang-Karlström, överintendent, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2003-12-16
Expert : Lars Olof Gustafson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-12-16
Expert : Eva Hermanson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-12-16
Expert : Birgitta Hoberg, internationell sekreterare, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-12-16
Expert : Ingrid Iremark, presschef, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-12-16
Expert : Lena Johansson, enhetschef, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-12-16
Expert : Åse Kleveland, direktör, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-12-16
Expert : Hans Lepp, enhetschef, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-12-16
Expert : Kerstin Nordlund Malmegård, departementsråd, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-12-16
Expert : Björn Stålne, direktör, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2003-12-16
Expert : Per Svenson, avdelningschef, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-12-16
Expert : Teshome Wondimu, mångkulturkonsulent, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2003-12-16
Huvudsekreterare : Hans Enflo, fr.o.m. 2002-09-09 t.o.m. 2003-12-31
Bitr. huvudsekreterare : Fredrik Wetterqvist, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2003-12-31
Kanslisekreterare: : Anita Engvall, fr.o.m. 2003-02-07 t.o.m. 2003-12-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman