Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om en ny central valmyndighet (Ju 2001:01)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om en ny central valmyndighet (Ju 2001:01) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 2001:4

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 6 ♂ 3 ) :

Gunnar Skarell  []  ( Särskild utredare )
Marie Jönsson  []  ( Expert )
Camilla Lundgren  []  ( Expert )
Vivan Nilsson  []  ( Expert )
Michael Patrickson  []  ( Expert )
Kristina Svahn Starrsjö  []  ( Expert )
Gunnar Österberg  []  ( Expert )
Kerstin Björkholm  []  ( Sekreterare )
Astrid Nensén Uggla  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om en ny central valmyndighet (Ju 2001:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-01-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:4
PM Ny central valmyndighet för förberedande av genomförande av allmänna val och folkomröstningar - Valmyndigheten (Ju 2001/5658/D)Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnar Skarell, finansråd, fr.o.m. 2001-01-25 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Marie Jönsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-01-08 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Camilla Lundgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-01-08 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Astrid Nenzén Uggla, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-08 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Vivan Nilsson, valdirektör, fr.o.m. 2001-01-08 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Michael Patrickson, projektledare, fr.o.m. 2001-01-08 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Kristina Svahn Starrsjö, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-08 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Gunnar Österberg, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-08 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Kerstin Björkholm, byråchef, fr.o.m. 2001-02-05 t.o.m. 2001-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman