Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om svenskt säkerhetspolitiskt agerande under perioden 1969–1989 (UD 2000:04)

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om svenskt säkerhetspolitiskt agerande under perioden 1969–1989 (UD 2000:04) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 2 ♂ 7 ) :

Rolf Ekéus  []  ( Särskild utredare )
Pontus Ekstedt  []  ( Expert )
Svante Menckel  []  ( Expert )
Göran R. Wallén  []  ( Expert )
Jerker Widén  []  ( Expert )
Hans Sjöberg  []  ( Expert )
Mathias Mossberg  []  ( Huvudsekreterare )
Birgitta Arvidsson  []  ( Sekreterare )
Elisabet Schager  []  ( Kanslisekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om svenskt säkerhetspolitiskt agerande under perioden 1969-1989 (UD 2000:04)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-10-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:63 och dir. 2002:125
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Rolf Ekéus, ambassadör, fr.o.m. 2000-10-05 t.o.m. 2003-01-31
Expert : Pontus Ekstedt, fr.o.m. 2002-07-04 t.o.m. 2003-01-31
Expert : Svante Menckel, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2003-01-31
Expert : Göran R. Wallén, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2004-01-31
Expert : Jerker Widén, fr.o.m. 2001-02-26 t.o.m. 2003-01-31
Expert : Pontus Ekstedt, fr.o.m. 2001-04-18 t.o.m. 2003-01-31
Expert : Hans Sjöberg, fr.o.m. 2001-08-15 t.o.m. 2002-12-20
Huvudsekreterare : Mathias Mossberg, ambassadör, fr.o.m. 2001-02-12 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Birgitta Arvidsson, kansliråd, fr.o.m. 2001-03-19 t.o.m. 2003-01-31
Kanslisekreterare : Elisabet Schager, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-01-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman