Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Familjeutredningen (S 2000:02)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Familjeutredningen (S 2000:02) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 2000:16 Översyn av ekonomiska familjestöd

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:24 Ur fattigdomsfällan [ pdf |Paragraftecken ]
Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 6 ♂ 5 ) :

Gabriel Romanus  []  ( Särskild utredare )
Jan Almqvist  []  ( Expert )
Karin Mossler  []  ( Expert )
Kristina Olofsson  []  ( Expert )
Margareta Orrell  []  ( Expert )
Ann-Mari Rydell  []  ( Expert )
Karin Stillerud  []  ( Expert )
Hans Svensson  []  ( Expert )
Jan Boström  []  ( Sekreterare )
Thomas Pettersson  []  ( Sekreterare )
Maj-Britt Thårlin Grufberg  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Familjeutredningen (S 2000:02)


Beteckning : S 2000:02
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-04
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-02-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:16
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Romanus, Gabriel, fr.o.m. 2000-02-24
Expert : Almqvist, Jan, fr.o.m. 2000-05-02
Expert : Mossler, Karin, fr.o.m. 2000-05-02
Expert : Olofsson, Kristina, fr.o.m. 2000-05-02
Expert : Orrell, Margareta, fr.o.m. 2000-05-02
Expert : Rydell, Ann-Mari, fr.o.m. 2000-05-02
Expert : Stillerud, Karin, fr.o.m. 2000-05-02
Expert : Svensson, Hans, fr.o.m. 2000-05-26
Sekreterare : Boström, Jan, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2001-03-25
Sekreterare : Pettersson, Thomas, fr.o.m. 2000-04-13 t.o.m. 2001-02-28
Sekreterare : Thårlin Grufberg, Maj-Britt, fr.o.m. 2000-04-13 t.o.m. 2001-03-31

Rapporter

SOU 2001:24Ur fattigdomsfällan

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman