Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om ekonomiska bestämmelser för enskilda vägar m.m. (N 1999:15)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om ekonomiska bestämmelser för enskilda vägar m.m. (N 1999:15) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 5 ♂ 6 ) :

Hjalmar Strömberg  []  ( Särskild utredare )
Elisabet Bodin  []  ( Expert )
Lena Dahlgren  []  ( Expert )
Göran Eriksson  []  ( Expert )
Eva Ericson  []  ( Expert )
Håkan Persson  []  ( Expert )
Bengt Skagersjö  []  ( Expert )
Leena Willberg  []  ( Expert )
Magnus Elfström  []  ( Sekreterare )
Peter Fäldt  []  ( Sekreterare )
Anna Halvarsson  []  ( Biträder utredningen )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om ekonomiska bestämmelser för enskilda vägar m.m.(N 1999:15)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-11-18
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:93 och dir. 2000:109.
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Hjalmar Strömberg, generaldirektör, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2001-07-02
Expert : Elisabet Bodin, fr.o.m. 2000-05-10 t.o.m. 2001-07-02
Expert : Lena Dahlgren, avdelningschef, fr.o.m. 2000-02-29 t.o.m. 2001-07-02
Expert : Göran Eriksson, marknadschef, fr.o.m. 2000-02-29 t.o.m. 2001-07-02
Expert : Eva Ericson, handläggare, fr.o.m. 2000-02-29 t.o.m. 2001-07-02
Expert : , Nydahl, Bengt 2:e vice ordförande, fr.o.m. 2000-02-29 t.o.m. 2001-07-02
Expert : Håkan Persson, fr.o.m. 2001-01-15 t.o.m. 2001-07-02
Expert : Bengt Skagersjö, civilingenjör, fr.o.m. 2000-02-29 t.o.m. 2001-07-02
Expert : Leena Willberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-29 t.o.m. 2000-05-03
Sekreterare : Magnus Elfström, fr.o.m. 2001-01-15 t.o.m. 2001-05-21
Sekreterare : Peter Fäldt, fr.o.m. 2000-03-08 t.o.m. 2001-07-07
Biträda utredningen : Anna Halvarsson, fr.o.m. 2000-07-10 t.o.m. 2000-08-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman