Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Elisabet Bodin

Sök kontaktuppgifter till Elisabet Bodin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Elisabet Bodin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Elisabet Bodin medverkat i ( 5 st. ):

Riksintresseutredningen (M 2014:01) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Riksintresseutredningen (M 2014:01)
Departement : Miljö- och energidepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:126
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:59 Bostadsförsörjning och riksintressen
SOU 2015:99 Planering och beslut för hållbar utveckling. Miljöbalkens hushållsbestämmelser
Medverkande :
Särskild utredare : Elisabeth Falemo, generaldirektör, fr.o.m. 2014-01-07 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Camilla Adolfsson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Oscar Alarik, miljöjurist, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Robert Andrén, länsråd, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-07-30
Expert : Peter Benson, samordnare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Eva Bergdahl, länsarkitekt, fr.o.m. 2014-12-01 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Karin Bergdahl, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Karin Bergenås, samhällsplanerare, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Ylva Birkne, specialist, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2014-05-07
Expert : Elisabet Bodin, ämnesråd, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Folke Borgh, enhetschef, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Magdalena Bosson, länsöverdirektör, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anki Bystedt, länsråd, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2014-11-30
Expert : Anna Carlsson, M departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Caroline Dickson, fr.o.m. 2015-10-12 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Lena Eriksson Bram, hydrolog, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Daniel Fahlander, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Karin Hebert, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Eva Hägglund, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Ulf Johansson, rådgivare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Gunilla Kock Hansson, verksjurist, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Lars Marcus Kuhmunen, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Bengt Larsén, utredare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Lotta Lewin Philblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Ulf Lindberg, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Fredrik Linder, kansliråd, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Eidar Lindgren, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Margareta Lindquist, senior advisor, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Jerker Moström, utredare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anna Nordlander, senior advisor, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Sylvia Nylin, generalsekreterare, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anton Persson, samhällsplanerare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2014-08-31
Expert : Ulrika Rinman, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Eva Rosenhall, utredare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Linnea Rosenlöf, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-10-11
Expert : Matilda Schön, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anna Wahlström, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Johan Wallander, filosofie doktor, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anna Åberg, avdelningschef, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Kristina Åkesson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Huvudsekreterare : Bengt Arwidsson, fr.o.m. 2014-02-21 t.o.m. 2015-12-15
Sekreterare : Sara Bergdahl, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-08-15
Sekreterare : Jonas Ledelius, fr.o.m. 2015-08-10 t.o.m. 2015-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Plangenomförandeutredningen (S 2011:11) [ Avslutad 2013 ] [ Sakkunnig ]
Plangenomförandeutredningen (S 2011:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-11-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:104 och dir. 2012:114
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:91 Ett effektivare plangenomförande
SOU 2013:34 En effektivare plan- och bygglovsprocess
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Magnusson, generaldirektör, fr.o.m. 2011-11-25
Sakkunnig : Elisabet Bodin, ämnesråd, fr.o.m. 2012-02-20
Sakkunnig : Klara Cederlund, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2013-01-14
Sakkunnig : Ivar Frostenson, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-01
Sakkunnig : Patrik Lidin, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-01
Expert : Gunilla Anander, samhällsplanerare, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Roger Ekman, direktör, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Anna Eklund, expert, fr.o.m. 2012-02-20
Expert : Anders Gerde, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Jonas Hammarlund, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Mikael Jardbrink, planeringsarkitekt, fr.o.m. 2013-01-15
Expert : Thomas Kalbro, professor, fr.o.m. 2012-02-20
Expert : Nancy Mattsson, projektutvecklare, fr.o.m. 2013-01-15
Expert : Rikard Silverfur, expert, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Lars Svensson, expert, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Lena Södersten, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Björn Wellhagen, expert, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Sekreterare : Susanna Grege, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-04-30
Sekreterare : Johan Hjalmarsson, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-04-30
Sekreterare : Bengt Nyman, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Lars Svensson, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-04-30
Sekreterare : Viveka Zetterberg, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:91 Ett effektivare plangenomförande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2013:34 En effektivare plan- och bygglovsprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen Översyn av vissa frågor i minerallagen (N 2011:06) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen Översyn av vissa frågor i minerallagen (N 2011:06)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-09-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:73 och dir. 2012:41
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:73 Undersökningstillstånd och arbetsplaner
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Lundin, fr.o.m. 2011-09-15 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Susanne Adlercreutz, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-09-02
Expert : Bengt Agartz, ämnesråd, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Elisabet Bodin, ämnesråd, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Fredrik Bonde, chefjurist, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Anders Forsgren, avdelningschef, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Michael Frisk, enhetschef, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Mikael Gröning, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-09-03 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Per Hallström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Lotta Lauritz, jurist, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Anna Marcusson, fr.o.m. 2012-09-19 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Bror Saitton, renägare, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Frederik Treschow, generalsekreterare, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Peter Wenster, geolog, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-09-18
Expert : Bjarne Örnstedt, ämnesråd, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Sekreterare : Magdalena Pettersson, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-11-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:73 Undersökningstillstånd och arbetsplaner [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
PBL-kommittén (M 2002:05) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
PBL-kommittén (M 2002:05)
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:97, dir. 2003:172, dir. 2004:150 och 2005:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:70 Miljöbedömningar avseende vissa planer och program
SOU 2004:40 Kortare instanskedja och ökad samordning - Alternativ för plan- och bygglagens prövningsorganisation
SOU 2005:77 Får jag lov? Om planering del 1 och del 2 och byggande
Medverkande :
Ordförande : Lars Eric Ericsson, generaldirektör, fr.o.m. 2002-06-28
Ledamot : Inga Berggren, hushållslärare/f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Joakim Bergström, pressekreterare, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Agneta Börjesson, planeringschef, fr.o.m. 2003-03-12
Ledamot : Hans Ekström, kommunalråd, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Annelie Enochson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Owe Hellberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Gudrun Lindvall, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13 t.o.m. 2003-03-11
Ledamot : Åke Sandström, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Lilian Virgin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Sakkunnig : Fredrik Damgren, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2002-09-13
Expert : Camilla Adolfsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Per Arne Andreasson, länsråd, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Elisabeth Bodin, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Michael Blom, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-02-07
Expert : Nils Gunnar Forsberg, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Eva Gyllensvärd, länsarkitekt, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Reigun Thune Hedström, arkitekt, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Stellan Hermanson, överlantmätare, fr.o.m. 2004-02-19 t.o.m. 2005-05-31
Expert : Åsa Holmgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Jimmy Järvenpää, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2005-02-06
Expert : Christina Leideman, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-12-03
Expert : Heléne Lövung, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Olof Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Karin Nordström, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Germund Persson, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-02-14 t.o.m. 2003-05-30
Expert : Hans Petersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Annika von Schéele, divisonschef, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Leifh Stenholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-09-15
Expert : Erik Thornström, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Ulf Troedson, divisonschef, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-16
Expert : Erik Westman, departementsråd, fr.o.m. 2004-12-03
Expert : Jacob Wichmann, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-01-14
Expert : Mats Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-01-13
Sakkunnig : Fredrik Damgren, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2002-09-13
Huvudsekreterare : Susanne Bagge, fr.o.m. 2002-11-06 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Björn Liljeros, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-06-13
Sekreterare : Micaela Schulman, fr.o.m. 2002-12-01
Sekreterare : Paula Sköld, kansliråd, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Kjell Sundström, arkitekt, fr.o.m. 2003-05-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om ekonomiska bestämmelser för enskilda vägar m.m. (N 1999:15) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Utredningen om ekonomiska bestämmelser för enskilda vägar m.m.(N 1999:15)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-11-18
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:93 och dir. 2000:109.
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Hjalmar Strömberg, generaldirektör, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2001-07-02
Expert : Elisabet Bodin, fr.o.m. 2000-05-10 t.o.m. 2001-07-02
Expert : Lena Dahlgren, avdelningschef, fr.o.m. 2000-02-29 t.o.m. 2001-07-02
Expert : Göran Eriksson, marknadschef, fr.o.m. 2000-02-29 t.o.m. 2001-07-02
Expert : Eva Ericson, handläggare, fr.o.m. 2000-02-29 t.o.m. 2001-07-02
Expert : , Nydahl, Bengt 2:e vice ordförande, fr.o.m. 2000-02-29 t.o.m. 2001-07-02
Expert : Håkan Persson, fr.o.m. 2001-01-15 t.o.m. 2001-07-02
Expert : Bengt Skagersjö, civilingenjör, fr.o.m. 2000-02-29 t.o.m. 2001-07-02
Expert : Leena Willberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-29 t.o.m. 2000-05-03
Sekreterare : Magnus Elfström, fr.o.m. 2001-01-15 t.o.m. 2001-05-21
Sekreterare : Peter Fäldt, fr.o.m. 2000-03-08 t.o.m. 2001-07-07
Biträda utredningen : Anna Halvarsson, fr.o.m. 2000-07-10 t.o.m. 2000-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:67 Enskild eller allmän väg? [ pdf|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman