Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om utvärdering av den reformerade budgetprocessen i regeringen och Regeringskansliet (Fi 1999:04)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om utvärdering av den reformerade budgetprocessen i regeringen och Regeringskansliet (Fi 1999:04) [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 4 ♂ 7 ) :

Svante Öberg  []  ( Särskild utredare )
Karin Brunsson  []  ( Expert )
Ingemar Hansson  []  ( Expert )
Bo Jonsson  []  ( Expert )
Cristina Karlstam  []  ( Expert )
Ove Nilsson  []  ( Expert )
Olof Ruin  []  ( Expert )
Daniel Tarschys  []  ( Expert )
Peder Liljeqvist  []  ( Sekreterare )
Ingrid Strömberg  []  ( Sekreterare )
Iréne Nilsson Carlsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om utvärdering av den reformerade budgetprocessen i regeringen och Regeringskansliet (Fi 1999:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-03-18
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:61 Utvärdering och vidareutveckling av budgetprocessen
Medverkande :
Särskild utredare : Svante Öberg, fr.o.m. 1999-06-18 t.o.m. 2000-06-17
Expert : Karin Brunsson, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-06-17
Expert : Ingemar Hansson, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-06-17
Expert : Bo Jonsson, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-06-17
Expert : Cristina Karlstam, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-06-17
Expert : Ove Nilsson, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-06-17
Expert : Olof Ruin, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-06-17
Expert : Daniel Tarschys, fr.o.m. 1999-11-08 t.o.m. 2000-06-17
Sekreterare : Peder Liljeqvist, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Irene Nilsson Carlsson, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Ingrid Strömberg, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2000-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman