Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Momsutredningen (Fi 1999:03)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Momsutredningen (Fi 1999:03) [ Avslutad 2002 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 5 ♂ 6 ) :

Lisbeth Edlund  []  ( Särskild utredare )
Inga-Lill Askersjö  []  ( Expert )
Maria Eka  []  ( Expert )
Leif Krafft  []  ( Expert )
Peter Melz  []  ( Expert )
Niclas von Oelreich  []  ( Expert )
Gunnar Rabe  []  ( Expert )
Marianne Svanberg  []  ( Expert )
Mikael Åberg  []  ( Expert )
Anders Davidson  []  ( Sekreterare )
Kristina Harmsen Hogendoorn  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Momsutredningen (Fi 1999:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-02-11
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:10 och dir. 2001:49
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:74 Mervärdesskatt i ett EG-rättsligt perspektiv
Medverkande :
Särskild utredare : Lisbeth Edlund, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Inga-Lill Askersjö, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Maria Eka, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Leif Krafft, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Peter Melz, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Niclas von Oelreich, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Gunnar Rabe, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Marianne Svanberg, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Mikael Åberg, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-09-30
Sekreterare : Anders Davidson, fr.o.m. 1999-12-01 t.o.m. 2002-09-30
Sekreterare : Kristina Harmsen-Hogendoorn, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-11-17

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman