Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén för Forum för världskultur (Ku 1998:01)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén för Forum för världskultur (Ku 1998:01) [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 7 ♂ 6 ) :

Göte Bernhardsson  []  ( Ordförande )
Ulf Westerberg  []  ( Ordförande )
Anita Hagelbeck  []  ( Ledamot )
Eva Schöld  []  ( Ledamot )
Olivia Wigzell  []  ( Ledamot )
Leif Magnusson  []  ( Sakkunnig )
Ale Möller  []  ( Sakkunnig )
Peter Oskarson  []  ( Sakkunnig )
Rani Sukhia  []  ( Sakkunnig )
Ana L. Valdés  []  ( Sakkunnig )
Björn Westeson  []  ( Sekreterare )
Mariela Du Rietz  []  ( Bitr. sekreterare )
Maria-Paz Acciardo  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén för Forum för världskultur (Ku 1998:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-02-19
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:14 och dir. 1999:55
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:15 Forum för världskultur - delbetänkande
SOU 2000:118 Ja, jag vill leva jag vill dö i Norden - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Göte Bernhardsson, landshövding, fr.o.m. 1998-03-03 t.o.m. 1998-12-17
Ordförande : Ulf Westerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Maria-Paz Acchiardo, borgarråd, fr.o.m. 1998-05-05 t.o.m. 1999-02-03
Ledamot : Anita Hagelbeck, ordförande, fr.o.m. 1999-05-15 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Eva Schöld, kulturchef, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Olivia Wigzell, landstingsråd, fr.o.m. 1998-05-05 t.o.m. 1999-05-14
Sakkunnig : Leif Magnusson, institutionschef, fr.o.m. 1998-06-02 t.o.m. 2000-12-31
Sakkunnig : Ale Möller, musiker, fr.o.m. 1998-06-02 t.o.m. 2000-12-31
Sakkunnig : Peter Oskarson, regissör, fr.o.m. 1998-03-03 t.o.m. 2000-12-31
Sakkunnig : Rani Sukhia, fil.kand., fr.o.m. 1998-06-02 t.o.m. 2000-12-31
Sakkunnig : Ana L. Valdés, författare och journalist, fr.o.m. 1998-03-03 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Björn Westeson, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-12-31
Bitr. sekreterare : Mariela Du Rietz, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2000-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman