: : :

Utredningen (Fi 1998:10) om vissa företagsskattefrågor

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (Fi 1998:10) om vissa företagsskattefrågor [ Avslutad 2002 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1998:55 Vissa företagsskattefrågor

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 3 ♂ 8 ) :

Klas Herrlin  []  ( Särskild utredare )
Roland Armholt  []  ( Expert )
Per Danielsson  []  ( Expert )
Stefan Ersson  []  ( Expert )
Gunnar Forsling  []  ( Expert )
Gunnar Johansson  []  ( Expert )
Lena Lagercrantz  []  ( Expert )
Ingrid Melbi  []  ( Expert )
Anne Rutberg  []  ( Expert )
Olle Stenman  []  ( Expert )
Johan Svanberg  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (Fi 1998:10) om vissa företagsskattefrågor
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-09-10
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:55.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:11 Utbetalningar och kapitalvinster på företagsägda andelar
Medverkande :
Särskild utredare : Klas Herrlin, fr.o.m. 1998-09-10 t.o.m. 2001-02-14
Expert : Roland Armholt, fr.o.m. 1998-10-21 t.o.m. 2001-02-14
Expert : Per Danielsson, fr.o.m. 1998-10-21 t.o.m. 2001-02-14
Expert : Stefan Ersson, fr.o.m. 1998-10-21 t.o.m. 2001-02-14
Expert : Gunnar Forsling, fr.o.m. 1998-10-21 t.o.m. 2001-02-14
Expert : Gunnar Johansson, fr.o.m. 1998-10-21 t.o.m. 2001-02-14
Expert : Lena Lagercrantz, fr.o.m. 1998-10-21 t.o.m. 2001-02-14
Expert : Ingrid Melbi, fr.o.m. 1998-10-21 t.o.m. 2001-02-14
Expert : Anne Rutberg, fr.o.m. 1998-10-21 t.o.m. 2001-02-14
Expert : Olle Stenman, fr.o.m. 2000-04-25 t.o.m. 2001-02-14
Expert : Johan Svanberg, fr.o.m. 1998-10-21 t.o.m. 2001-02-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman