Hem: Teman: Offentliga utredningar:

1997 års steriliseringsutredning (S 1997:14)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

1997 års steriliseringsutredning (S 1997:14) [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1997:100 Steriliseringar

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 4 ♂ 9 ) :

Carl-Gustaf Andrén  []  ( Särskild utredare )
Bertil Bengtsson  []  ( Sakkunnig )
Susanne Billum  []  ( Sakkunnig )
Gunnar Broberg  []  ( Sakkunnig )
Karin Johannisson  []  ( Sakkunnig )
Kerstin Hagenfeldt  []  ( Sakkunnig )
Claes-Göran Westrin  []  ( Sakkunnig )
Monika Bukowska Jacobsson  []  ( Expert )
Mattias Tydén  []  ( Expert )
Mikael Eivergård  []  ( Sekreterare )
Lars-Eric Jönsson  []  ( Sekreterare )
Leif Persson  []  ( Sekreterare )
Tobias Edbom  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

1997 års steriliseringsutredning (S 1997:14)


Beteckning : S 1997:14
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2001-02-28
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-09-04
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:100.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Andrén, Carl-Gustaf, fr.o.m. 1997-09-04
Sakkunnig : Bengtsson, Bertil, fr.o.m. 1997-09-04
Sakkunnig : Billum, Susanne, fr.o.m. 1997-09-04 t.o.m. 1998-10-31
Sakkunnig : Broberg, Gunnar, fr.o.m. 1997-09-04
Sakkunnig : Johannisson, Karin, fr.o.m. 1997-09-04
Sakkunnig : Hagenfeldt, Kerstin, fr.o.m. 1997-09-04
Sakkunnig : Westrin, Claes-Göran, fr.o.m. 1997-09-04
Expert : Bukowska Jacobsson, Monika, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Tydén, Mattias, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-03-31
Sekreterare : Eivergård, Mikael, fr.o.m. 1999-05-25 t.o.m. 1999-08-23
Sekreterare : Jönsson, Lars-Eric, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 1999-08-31
Sekreterare : Persson, Leif, fr.o.m. 1997-10-15 t.o.m. 2000-04-09
Bitr. sekreterare : Edbom, Tobias, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-09-30

Rapporter

SOU 1999:2Steriliseringsfrågan i Sverige 1935-1975. Ekonomisk ersättning
SOU 2000:20Steriliseringsfrågan i Sverige 1935-1975 – Historisk belysning – Kartläggning – Intervjuer
SOU 2000:22Från politik till praktik. De svenska steriliseringslagarna, 1935-1975

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman