Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (K 1997:05) om ett gemensamt radiosystem, (UGR)

Offentlig utredning under Kommunikationsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (K 1997:05) om ett gemensamt radiosystem, (UGR) [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Kommunikationsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 4 ♂ 6 ) :

Hans Berged  []  ( Expert )
Fredrik Fredriksson  []  ( Expert )
Thorsten Malmsjö  []  ( Expert )
Lore Taesler  []  ( Expert )
Jens Zander  []  ( Expert )
Maj-Lis Åkerlund  []  ( Expert )
Helena Lindskog  []  ( Sekreterare )
Ulf Pettersson  []  ( Sekreterare )
Connie van der Capellen  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (K 1997:05) om ett gemensamt radiosystem, (UGR)
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1997:92.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:143 Ett tryggare Sverige - ett gemensamt system för mobilkommunikation Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Jan Rydh, landshövding, fr.o.m. 1997-10-13 t.o.m. 1998-12-15
Expert : Hans Berged, enhetschef, fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 1998-12-15
Expert : Connie van, enhetschef, fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 1998-12-15
Expert : Fredrik Fredriksson, utredare, fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 1998-12-15
Expert : Thorsten Malmsjö, byrådirektör, fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 9198-12-15
Expert : Lore Taesler, t.f. enhetschef, fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 1998-12-15
Expert : Jens Zander, proprefekt, fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 1998-12-15
Expert : Maj-Lis Åkerlund, ekonom, fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 1998-12-15
Sekreterare : Helena Lindskog, fr.o.m. 1998-02-03 t.o.m. 1998-12-15
Sekreterare : Ulf Pettersson, fr.o.m. 1997-10-13 t.o.m. 1998-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman