Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén för att förebygga läs- och skrivsvårigheter (U 1996:03)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén för att förebygga läs- och skrivsvårigheter (U 1996:03) [ Avslutad 1997 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 7 ♂ 3 ) :

Kerstin Bergöö  []  ( Ordförande )
Magnus Ekström  []  ( Ledamot )
Anna Forsell  []  ( Ledamot )
Ingvar Lundberg  []  ( Expert )
Ingrid Pramling  []  ( Ledamot )
Mona Lansfjord  []  ( Sakkunnig )
Anne Charlotte Norborg  []  ( Sakkunnig )
Catharina Wettergren  []  ( Sakkunnig )
Mats Myrberg  []  ( Expert )
Annette Ewald  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén för att förebygga läs- och skrivsvårigheter (U 1996:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:60.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:108 Att lämna skolan med rak rygg Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Bergöö, universitetsadjunkt, fr.o.m. 1996-08-14 t.o.m. 1997-09-23
Ledamot : Magnus Ekström, förbundsordförande, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1997-09-23
Ledamot : Anna Forsell, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-09-23
Ledamot : Ingvar Lundberg, professor, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-02-28
Ledamot : Ingrid Pramling, professor, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-09-23
Sakkunnig : Mona Lansfjord, undervisningsråd, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-09-23
Sakkunnig : Anne Charlotte Norborg, kansliråd, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-09-23
Sakkunnig : Catharina Wettergren, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-09-23
Expert : Ingvar Lundberg, professor, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1997-09-23
Expert : Mats Myrberg, docent, fr.o.m. 1997-04-19 t.o.m. 1997-09-23
Sekreterare : Annette Ewald, fr.o.m. 1996-08-13 t.o.m. 1997-10-12

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman