Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén för utvecklingssamarbete på rättsområdet (Ju 1996:09)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén för utvecklingssamarbete på rättsområdet (Ju 1996:09) [ Avslutad 1999 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 18 st. ♀ 8 ♂ 10 ) :

Ulf Larsson  []  ( Ordförande )
Sten Heckscher  []  ( Vice ordförande )
Per Colliander  []  ( Ledamot )
Per Bylén  []  ( Ledamot )
Rolf Folkesson  []  ( Ledamot )
Birgitta Johansson  []  ( Ledamot )
Maria Lager  []  ( Ledamot )
Lise Tamm  []  ( Ledamot )
AnnLis Åberg  []  ( Ledamot )
Kazimir Åberg  []  ( Ledamot )
Anna Brandt  []  ( Sakkunnig )
Lars Ronnås  []  ( Sakkunnig )
Pia Stavås  []  ( Sakkunnig )
Peter Strömberg  []  ( Sakkunnig )
Ingrid Wetterqvist  []  ( Sakkunnig )
Agneta Essén  []  ( Expert )
Ulrik Åshuvud  []  ( Sekreterare )
Anders Frick  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén för utvecklingssamarbete på rättsområdet (Ju 1996:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-12-12
Direktiv för Riktlinjer för kommittén : Regeringsbeslut 1996-12-12, nr 33
Lokal : Regeringsgatan 30-32. Postadress: Justitiedepartementet, 103 33STOCKHOLM, tel. växel 08-405 10 00, direktval 08-405 47 43 (Frick)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:86 Utvecklingssamarbete på rättsområdet - Östeuropa - delbetänkande.
SOU 1999:32 Utvecklingssamarbete på rättsområdet
Medverkande :
Ordförande : Ulf Larsson, tidigare generaltulldirektör, fr.o.m. 1997-02-24 t.o.m. 1999-03-31
Vice ordförande : Sten Heckscher, rikspolischef, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Per Colliander, byråchef, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Per Bylén, byråchef, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Rolf Folkesson, handläggare, fr.o.m. 1998-09-10 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Birgitta Johansson, avdelningschef, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Maria Lager, polisintendent, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Lise Tamm, kammaråklagare, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : AnnLis Åberg, enhetschef, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1998-09-09
Ledamot : Kazimir Åberg, byråchef, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1997-11-30
Sakkunnig : Anna Brandt, kansliråd, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1998-09-28
Sakkunnig : Lars Ronnås, kansliråd, fr.o.m. 1998-09-29 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Pia Stavås, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1998-09-28
Sakkunnig : Peter Strömberg, departementsråd, fr.o.m. 1997-10-27 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Ingrid Wetterqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-09-29 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Agneta Essén, polisintendent, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Ulrik Åshuvud, kansliråd, fr.o.m. 1997-10-27 t.o.m. 1999-01-31
Sekreterare : Anders Frick, förbundssekreterare, fr.o.m. 1997-10-27 t.o.m. 1999-03-31
Sekreterare : Ulrik Åshuvud, kansliråd, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1997-10-26

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman