: : :

Medverkande i utredning : Maria Lager

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Maria Lager

Utredning som Maria Lager medverkat i:

Kommittén för utvecklingssamarbete på rättsområdet (Ju 1996:09) [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]

Kommittén för utvecklingssamarbete på rättsområdet (Ju 1996:09)


Beteckning : Ju 1996:09
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2000-03-06
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1996-12-12
Direktiv för Riktlinjer för kommittén: Regeringsbeslut 1996-12-12, nr 33
Lokal : Regeringsgatan 30-32. Postadress: Justitiedepartementet, 103 33STOCKHOLM, tel. växel 08-405 10 00, direktval 08-405 47 43 (Frick)
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Larsson, Ulf, fr.o.m. 1997-02-24 t.o.m. 1999-03-31
Vice ordförande : Heckscher, Sten, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Colliander, Per, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Bylén, Per, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Folkesson, Rolf, fr.o.m. 1998-09-10 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Johansson, Birgitta, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Lager, Maria, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Tamm, Lise, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Åberg, AnnLis, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1998-09-09
Ledamot : Åberg, Kazimir, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1997-11-30
Sakkunnig : Brandt, Anna, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1998-09-28
Sakkunnig : Ronnås, Lars, fr.o.m. 1998-09-29 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Stavås, Pia, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1998-09-28
Sakkunnig : Strömberg, Peter, fr.o.m. 1997-10-27 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Wetterqvist, Ingrid, fr.o.m. 1998-09-29 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Essén, Agneta, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Åshuvud, Ulrik, fr.o.m. 1997-10-27 t.o.m. 1999-01-31
Sekreterare : Frick, Anders, fr.o.m. 1997-10-27 t.o.m. 1999-03-31
Sekreterare : Åshuvud, Ulrik, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1997-10-26

Rapporter

SOU 1998:86Utvecklingssamarbete på rättsområdet – Östeuropa – delbetänkande.
SOU 1999:32Utvecklingssamarbete på rättsområdet
Källa : Sveriges riksdag
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:86 Utvecklingssamarbete på rättsområdet – Östeuropa [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:32 Utvecklingssamarbete på rättsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman