Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén angående särskilda insatser för omstrukturering i vissa kommuner och landsting (In 1996:01)

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén angående särskilda insatser för omstrukturering i vissa kommuner och landsting (In 1996:01) [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 7 ♂ 7 ) :

Sören Häggroth  []  ( Ordförande )
Erik Ander  []  ( Ledamot )
Agneta Rönn-Diczfalusy  []  ( Ledamot )
Lena Thalin  []  ( Ledamot )
Erika Thelning  []  ( Ledamot )
Inger Ahlbäck  []  ( Expert )
Lars-Åke Almqvist  []  ( Expert )
Tore Hamnegård  []  ( Expert )
Eva Hjortendal-Hellman  []  ( Expert )
Lars Nilsson  []  ( Expert )
Jeanette Rigné  []  ( Expert )
Sten Törnblom  []  ( Expert )
Per Högström  []  ( Sekreterare )
Åsa Persson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén angående särskilda insatser för omstrukturering i vissa kommuner och landsting (In 1996:01)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-09-29
Direktiv för se dir. 1996:67. Kommittén beräknas slutföra sitt uppdrag andra delen av 1998.
Medverkande :
Ordförande : Sören Häggroth, statssekreterare, fr.o.m. 1996-09-19
Ledamot : Erik Ander, utredare, fr.o.m. 1996-09-19
Ledamot : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1996-09-19
Ledamot : Lena Thalin, sektionschef, fr.o.m. 1996-09-19
Ledamot : Erika Thelning, överdirektör, fr.o.m. 1996-09-19
Expert : Inger Ahlbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-09-19
Expert : Lars-Åke Almqvist, fr.o.m. 1998-01-01
Expert : Tore Hamnegård, förhandlingschef, fr.o.m. 1996-09-19
Expert : Eva Hjortendal-Hellman, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-09-19 t.o.m. 1997-03-01
Expert : Lars Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-09-19
Expert : Jeanette Rigné, förbundsstyrelseledamot, fr.o.m. 1996-09-19
Expert : Sten Törnblom, andre ordförande, fr.o.m. 1996-09-19 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Per Högström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-04-15
Sekreterare : Åsa Persson, fil.kand., fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1998-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman