Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Valutakompentensutredningen (Fi 1996:08)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Valutakompentensutredningen (Fi 1996:08) [ Avslutad 1997 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 7 st. ♀ 2 ♂ 5 ) :

Staffan Viotti  []  ( Sakkunnig )
Daniel Barr  []  ( Expert )
Fredrik Nordström  []  ( Sekreterare )
Mikael Apel  []  ( Sekreterare )
Ann-Christine Lindeblad  []  ( Sekreterare )
Inger Kalmerborn  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Valutakompentensutredningen (Fi 1996:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:65.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:10 Ansvaret för valutapolitiken. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Pierre Vinde, f.d. ställföreträdande, fr.o.m. 1996-09-02
Sakkunnig : Staffan Viotti, rådgivare, fr.o.m. 1996-09-02
Expert : Daniel Barr, departementsråd, fr.o.m. 1996-09-19
Expert : Fredrik Nordström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1996-09-19
Expert : Inger Kalmeborn, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-09-02
Sekreterare : Mikael Apel, ekonom, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1996-12-31
Sekreterare : Ann-Christine Lindeblad, rådman, fr.o.m. 1996-09-09 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Fredrik Nordström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman