Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Sjöverksamhetskommittén (Fö 1993:08)

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sjöverksamhetskommittén (Fö 1993:08) [ Avslutad 1996 ]

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 25 st. ♀ 5 ♂ 20 ) :

Kjell A. Mattsson  []  ( Ordförande )
Gunhild Bolander  []  ( Ledamot )
Åke Carnerö  []  ( Ledamot )
Robert Jousma  []  ( Ledamot )
Thomas Julin  []  ( Ledamot )
Göthe Knutson  []  ( Ledamot )
Bertil Måbrink  []  ( Ledamot )
Sverre Palm  []  ( Ledamot )
Hans Stenberg  []  ( Ledamot )
Lars Sundin  []  ( Ledamot )
Karin Wegestål  []  ( Ledamot )
Anders Bergwall  []  ( Sakkunnig )
Anne-Marie Hedström  []  ( Sakkunnig )
Maria Linna-Angestav  []  ( Sakkunnig )
Alf Stenqvist  []  ( Sakkunnig )
Lennart Sylvén  []  ( Sakkunnig )
Hans Lindqvist  []  ( Expert )
Christer Nordling  []  ( Expert )
Sune Sandström  []  ( Expert )
Stefan Olsson  []  ( Sekreterare )
Per Stenmarck  []  ( Ledamot )
Johan Franson  []  ( Expert )
Kenneth Lantz  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Sjöverksamhetskommittén (Fö 1993:08)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1993:136 och dir. 1994:158.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:41 Statens maritima verksamhet. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Kjell A. Mattsson, landshövding, t.o.m. 1996-04-02
Ledamot : Gunhild Bolander, f.d. led. av riksdagen, t.o.m. 1996-04-02
Ledamot : Åke Carnerö, led. av riksdagen, t.o.m. 1995-04-12
Ledamot : Robert Jousma, f.d. led. av riksdagen, t.o.m. 1995-01-23
Ledamot : Thomas Julin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-24 t.o.m. 1996-04-02
Ledamot : Göthe Knutson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-24 t.o.m. 1996-04-02
Ledamot : led. Lantz, av riksdagen, fr.o.m. 1995-04-13 t.o.m. 1996-04-02
Ledamot : Bertil Måbrink, f.d. led. av riksdagen, t.o.m. 1996-04-02
Ledamot : Sverre Palm, led. av riksdagen, t.o.m. 1996-04-02
Ledamot : Hans Stenberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-24 t.o.m. 1996-04-02
Ledamot : Per Stenmark, led. av riksdagen, t.o.m. 1995-01-23
Ledamot : Lars Sundin, f.d. led. av riksdagen, t.o.m. 1996-04-02
Ledamot : Karin Wegestål, led. av riksdagen, t.o.m. 1996-04-02
Sakkunnig : Anders Bergwall, departementssekreterare, t.o.m. 1996-04-02
Sakkunnig : Anne-Marie Hedström, polisintendent, t.o.m. 1996-04-02
Sakkunnig : Maria Linna-Angestav, departementssekreterare, t.o.m. 1995-04-30
Sakkunnig : Alf Stenqvist, departementssekreterare, t.o.m. 1996-04-02
Sakkunnig : Lennart Sylvén, departementsråd, t.o.m. 1996-04-02
Expert : Johan Fransson, chefsjurist, t.o.m. 1996-04-02
Expert : Hans Lindqvist, administrativ chef, t.o.m. 1996-04-02
Expert : Christer Nordling, kommendörkapten, t.o.m. 1996-04-02
Expert : Sune Sandström, avdelningschef, t.o.m. 1996-04-02
Sekreterare : Stefan Olsson, hovrättsassessor, t.o.m. 1996-04-02
Staffan Gran, universitetslektor, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-03-07
Gun Zachrisson, byrådirektör, t.o.m. 1996-03-07

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman