: : :

Redovisningskommittén (Ju 1991:07)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Redovisningskommittén (Ju 1991:07) [ Avslutad 1996 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 5 st. ) :

Dir. 1991:71
Dir. 1992:19
Dir. 1993:6
Dir. 1995:121
Dir. 1996:4
Medverkande i utredningen ( 29 st. ♀ 8 ♂ 21 ) :

Hans-Gunnar Solerud  []  ( Ordförande )
Stig von Bahr  []  ( Ordförande )
Stig Rindborg  []  ( Ledamot )
Gunnar Thollander  []  ( Ledamot )
Leif Borin  []  ( Sakkunnig )
Sven-Åke Johansson  []  ( Sakkunnig )
Göran Linders  []  ( Sakkunnig )
Sten Lundvall  []  ( Sakkunnig )
Linnéa Perttu  []  ( Sakkunnig )
Kersti Plogner  []  ( Sakkunnig )
Bengt Rydén  []  ( Sakkunnig )
Gustaf Sandström  []  ( Sakkunnig )
Per Thorell  []  ( Sakkunnig )
Sören Wallin  []  ( Sakkunnig )
Siv Winberg  []  ( Sakkunnig )
Sten Andersson  []  ( Expert )
Cecilia Bergman  []  ( Expert )
Annelie Engström  []  ( Expert )
Ingrid Gavrell  []  ( Expert )
Gunnar Johansson  []  ( Expert )
Hans Johansson  []  ( Expert )
Bengt-Allan Mettinger  []  ( Expert )
Johan Svanberg  []  ( Expert )
Lars Svensson  []  ( Expert )
Bengt Söderquist  []  ( Expert )
Anders Thornell  []  ( Expert )
Per Furberg  []  ( Sekreterare )
Margit Knutsson  []  ( Sekreterare )
Eva Nyström  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Redovisningskommittén (Ju 1991:07)


Beteckning : Ju 1991:07
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1997-03-10
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir 1991:71, dir 1992:19, dir. 1993:6, dir. 1995:121 och dir. 1996:4.
Lokal : Rosenbad 4. Postadress: Justitiedepartemenetet, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 405 10 00, direktval 405 48 90 (Knutsson)
01234567

Sammansättning


Ordförande : Solerud, Hans-Gunnar t.o.m. 1994-02-28
Ordförande : Bahr, Stig, fr.o.m. 1994-03-01 t.o.m. 1996-11-08
Ledamot : Rindborg, Stig t.o.m. 1996-11-08
Ledamot : Thollander, Gunnar t.o.m. 1996-11-08
Sakkunnig : Borin, Leif t.o.m. 1996-11-08
Sakkunnig : Johansson, Sven-Åke t.o.m. 1996-11-08
Sakkunnig : Linders, Göran
Sakkunnig : Lundvall, Sten t.o.m. 1996-11-08
Sakkunnig : Perttu, Linnéa t.o.m. 1996-11-08
Sakkunnig : Plogner, Kersti t.o.m. 1996-11-08
Sakkunnig : Rydén, Bengt t.o.m. 1996-11-08
Sakkunnig : Sandström, Gustaf t.o.m. 1994-05-31
Sakkunnig : Thorell, Per t.o.m. 1994-02-28
Sakkunnig : Wallin, Sören, fr.o.m. 1994-04-08 t.o.m. 1996-11-08
Sakkunnig : Winberg, Siv t.o.m. 1996-11-08
Expert : Andersson, Sten, fr.o.m. 1995-11-16 t.o.m. 1996-11-08
Expert : Bergman, Cecilia t.o.m. 1995-11-15
Expert : Engström, Annelie, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-11-08
Expert : Gavrell, Ingrid t.o.m. 1993-12-12
Expert : Johansson, Gunnar, fr.o.m. 1994-08-22 t.o.m. 1996-11-08
Expert : Johansson, Hans t.o.m. 1994-02-28
Expert : Mettinger, Bengt-Allan t.o.m. 1996-11-08
Expert : Svanberg, Johan, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1996-11-08
Expert : Svensson, Lars t.o.m. 1996-04-30
Expert : Söderquist, Bengt, fr.o.m. 1993-12-13 t.o.m. 1996-11-08
Expert : Thornell, Anders t.o.m. 1996-11-08
Sekreterare : Furberg, Per, fr.o.m. 1994-06-01 t.o.m. 1994-07-31
Sekreterare : Knutsson, Margit, fr.o.m. 1992-02-15 t.o.m. 1996-11-30
Sekreterare : Nyström, Eva, fr.o.m. 1993-01-11 t.o.m. 1996-11-08

Rapporter

SOU 1994:17Års- och Koncernredovisning enligt
EG-direktiv, del I och II
SOU 1995:43Sambandet Redovisning – Beskattning
SOU 1996:157Översyn av redovisningslag-
stiftningen.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-07-24 av Sören Öman