Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Tawar Dabaghi

Sök kontaktuppgifter till Tawar Dabaghi på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Tawar Dabaghi

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Tawar Dabaghi medverkat i ( 4 st. ):

Åtgärder för att attrahera internationell kompetens och motverka utnyttjande av arbetskraftsinvandrare (Ju 2020:05) [ Pågående ] [ Expert ]
Åtgärder för att attrahera internationell kompetens och motverka utnyttjande av arbetskraftsinvandrare (Ju 2020:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-02-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:8
Uppdraget ska, i de delar som avser uppehållstillstånd för att söka arbete och starta företag, uppehållstillstånd för näringsverksamhet, en analys av s.k. kompetensutvisningar, skydd för en arbetstagare som inte kan få förlängt uppehållstillstånd, möjligheten att resa under handläggningstiden, möjligheten att förnya ett omhändertaget pass, anmälningsskyldighet för arbetsgivare, försörjningskrav för familjemedlemmar och uppehållstillstånd som utfärdats på oriktiga uppgifter redovisas i ett delbetänkande senast den 1 februari 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Linder, lagman, fr.o.m. 2020-02-06
Expert : Erik Ageberg, expert, fr.o.m. 2020-08-20
Expert : Ana Andric, utredare, fr.o.m. 2020-04-23
Expert : Amelie Berg, jurist, fr.o.m. 2020-04-23
Expert : Charlotta Carlberg, ämnesråd, fr.o.m. 2020-04-23
Expert : Tawar Dabaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-01
Expert : Mikael Gahn, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-23
Expert : Daniel Grynfarb, enhetschef, fr.o.m. 2020-04-23
Expert : Sigrid Hasselberg, handläggare, fr.o.m. 2020-04-23
Expert : Elin Jansson, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-23
Expert : Anders Johannesson, projektledare, fr.o.m. 2020-04-23
Expert : Patrick Joyce, chefsekonom, fr.o.m. 2020-04-23
Expert : Helena Lund, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-23 t.o.m. 2020-08-31
Expert : Magnus Lundberg, jurist, fr.o.m. 2020-04-23 t.o.m. 2020-08-19
Expert : Tove Nandorf, utredare, fr.o.m. 2020-04-23
Expert : Karl Rahm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-03-23
Expert : Maria Rasmussen, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-01
Expert : Sofia Råsmar, jurist, fr.o.m. 2020-08-20
Expert : Olof Widgren, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-23 t.o.m. 2020-08-31
Sekreterare : Ulrika Melander, rådman, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2021-02-14
Sekreterare : Karin Nordqvist, tf. kammarrättsassessor, fr.o.m. 2020-04-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Framtidens socialtjänst (S 2017:03) [ Avslutad 2020 ] [ Sakkunnig ]
Framtidens socialtjänst (S 2017:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-04-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:39, dir. 2018:69 och 2020:46
Lokal : Karlavägen 100. Postadress: Garnisonen, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 10 00
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 3 augusti 2020.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:32 Ju förr desto bättre - vägar till en förebyggande socialtjänst
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Winberg, ambassadör, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2020-06-01
Särskild utredare : Margareta Winberg, ambassadör, fr.o.m. 2020-06-02 t.o.m. 2020-08-03
Sakkunnig : Elisabet Aldenberg, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Elin Blume, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-15 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Jana Bornhäll Finnbogadóttir, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-03-14
Sakkunnig : Jana Bornhäll Finnbogadóttir, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-01-30
Sakkunnig : Christopher Carlson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-05-23 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Tawar Dabaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Anna Dahlin, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2019-12-12
Sakkunnig : Ola Florin, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Ola Florin, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Kajsa Laxhammar, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Charlotte Lönnheim, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Karin Norberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Karin Norberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-09-12
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-05-23 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Annika Remaeus, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Annika Ramaeus, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2019-12-12
Sakkunnig : Elin Sundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-13 t.o.m. 2019-05-16
Sakkunnig : Göran Ternbo, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Göran Ternbo, ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Petter Troedsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-01-31
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, ämnesråd, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Tomas Agdalen, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2019-11-04 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Yvonne Ahlström, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Yvonne Ahlström, socialpolitisk strateg, Akademikerförbundet SSR, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Martina Blombergsson, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Emilia Danielsson, förbundsjurist, SKL, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-10-14
Expert : Kristina Folkesson, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-10-14
Expert : Åsa Furén Thulin, sektionschef, SKR, fr.o.m. 2019-11-04 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Fredrik Hjulström, handläggare, SKR, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Fredrik Hjulström, handläggare, SKR, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2019-11-03
Expert : Beatrice Hopstadius, enhetschef, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Beatrice Hopstadius, enhetschef, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Shanti Ingeström, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Monica Jacobson, jurist, IVO, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Monica Jacobson, jurist, IVO, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Ann Johansson, vice ordförande, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Ann Johansson, vice ordförande, Vårdförbundet, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Ylva Lindblom, jurist, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Johanna Nilsson, jurist, fr.o.m. 2018-09-13 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Elinor Odenberg, utredare, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Elinor Odenberg, utredare, Kommunal, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Sara Roxell, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Monica Rydén, t.f. avdelningschef, Myndigheten för delaktighet, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Monica Rydén, utredare, Myndigheten för delaktighet, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-01-30
Expert : Karin Röbäck de Souza, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Mille Myndigheten Salomaa-Lindström, för delaktighet, fr.o.m. 2020-01-31
Expert : Jessica Spångberg, utredare, Folkhälsomyndigheten, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Jessica Spångberg, utredare, Folkhälsomyndigheten, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Lovisa Strömberg, enhetschef och ställföreträdande diskrimineringsombudsman, Diskrimineringsombudsmannen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Lovisa Strömberg, enhetschef och ställföreträdande diskrimineringsombudsman, Diskrimineringsombudsmannen, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Marianne Svensson, projektdirektör, Myndigheten för vård- och omsorgsanalys, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Marianne Svensson, projektdirektör, Myndigheten för vård- och omsorg, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Katrin Westlund, jurist, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Katrin Westlund, jurist, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Yasmine Bladelius, led. av riksdagen, S, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Thomas Finnborg, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Thomas Finnborg, f.d. led. av riksdagen, M, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Per-Olof Forsblom, ledamot i äldrenämnd /V, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Per-Olof Forsblom, led. i äldrenämnd, V, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Yasmine Larsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Åsa Lindhagen, socialborgarråd /Mp, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Sofia Nilsson, ordförande omsorg- och utbildningsutskottet /C, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Sofia Nilsson, ordf. omsorg- och utbildningsutskottet, C, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Anna-Maria Norén, socionom, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Per Ramhorn, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Per Ramhorn, led. av riksdagen, SD, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Andreas Sturesson, kommunalråd /KD, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Andreas Sturesson, kommunalråd, KD, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Pernilla Stålhammar, led. av riksdagen, MP, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Ulrica Westerlund, biträdande socialchef /L, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Ulrica Westerlund, bitr. socialchef, L, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2019-12-12
Sekreterare : Pär Alexandersson, utredare, fr.o.m. 2019-10-21 t.o.m. 2020-06-14
Sekreterare : Emilia Danielsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2018-06-01
Sekreterare : Monica Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-06-12
Sekreterare : Lars Grönwall, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Fredrik Hjulström, socionom, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-06-30
Sekreterare : Sofia Landelius, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-20
Sekreterare : Kennert Loheim Kangevik, kommunikatör, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Christer Persson, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Camilla Sköld, socionom, fr.o.m. 2017-08-21 t.o.m. 2019-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om inrättandet av en jämställdhetsmyndighet (S 2016:10) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]

Utredningen om inrättandet av en jämställdhetsmyndighet (S 2016:10)


Beteckning : S 2016:10
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2018-03-23
Status : Avslutad A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2016-12-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:108 och dir. 2017:36
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Alnebratt, Kerstin, fr.o.m. 2016-12-14 t.o.m. 2018-01-06
Sakkunnig : Österberg, Linda, fr.o.m. 2017-01-26
Expert : Cagnell, Sarah, fr.o.m. 2017-01-26
Expert : Dabaghi, Tawar, fr.o.m. 2017-01-26
Expert : Furmarker, Daniel, fr.o.m. 2017-02-08
Expert : Eliasson, Kenneth, fr.o.m. 2017-01-26
Expert : Eklund, Torbjörn, fr.o.m. 2017-01-26 t.o.m. 2017-03-19
Expert : Hybbinette, Brita, fr.o.m. 2017-03-20
Expert : Jakobsson Viklund, Elin, fr.o.m. 2017-01-26
Sekreterare : Ag, Lena, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Annerstedt , Gunilla, fr.o.m. 2017-12-04 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Aspegren, Anna, fr.o.m. 2017-01-16 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Bång, Maria, fr.o.m. 2017-12-04 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Dahlgren , Lillemor, fr.o.m. 2017-12-04 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Ekstedt, Anna, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Gyllenswärd, Suzanne, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2018-01-06
Sekreterare : Hedenskog, Magnus, fr.o.m. 2016-01-09 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Hörlyk, Kristina, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Leed, Lena, fr.o.m. 2017-12-04 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Marberg , Madeleine, fr.o.m. 2017-12-18 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Terdén, Anne, fr.o.m. 2017-12-04 t.o.m. 2017-12-31

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

LSS-utredningen (S 2016:03) [ Avslutad 2018 ] [ Sakkunnig ]
LSS-utredningen (S 2016:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-05-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:40, dir. 2017:92, dir. 2017:120 och 2018:35
Lokal : Karlavägen 100. Postadress: Garnisonen 103 33 Stockholm, tel. 08-405 10 00
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 10 januari 2019.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:88 Översyn av insatser enligt LSS och assistansersättning Del 1
Medverkande :
Särskild utredare : Gunilla Malmborg, f.d. särskild utredare, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2019-01-10
Särskild utredare : Désirée Pethrus, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-05-26 t.o.m. 2017-07-31
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2018-02-01
Sakkunnig : Tawar Dabaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-16
Sakkunnig : Madeleine Lahdo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2017-05-22
Sakkunnig : Malin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-01-31
Sakkunnig : Susanna Pålsson Alstergren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2017-01-16
Sakkunnig : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-05-23
Expert : Andreas Ådahl, kansliråd, fr.o.m. 2017-01-17
Expert : Lena Carp, inspektör, fr.o.m. 2016-09-16
Expert : Ellinor Englund, jurist, fr.o.m. 2016-09-16
Expert : Signe Holmlund Armerin, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2016-09-16
Expert : Cecilia Molinder Berglund, jurist, fr.o.m. 2016-09-16
Expert : Mikael Klein, intressepolitisk chef i Funktionsrätt i Sverige, fr.o.m. 2018-02-01
Expert : , Kölhed, Pelle 2:e vice ordförande Handikappförbundet (HSO), fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Jenny Rehnman, avdelningschef, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2017-05-22
Expert : Mille Salomaa, utredare, fr.o.m. 2017-05-23
Expert : Håkan Thomsson, förbundsordförande Synskadades riksförbund (SRF), fr.o.m. 2016-09-16
Bengt /L Eliasson
Cecilia /M Widegren
Per /C Lodenius
Emma /KD Henriksson
Carina /SD Herrstedt
Mikael /S Dahlqvist
Maj /V Karlsson
Stefan /MP Nilsson
Sekreterare : Brigitta Hultblad, analytiker, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Helena Höög, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2019-01-10
Sekreterare : Marie Jakobsson Randers, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Cecilia Ljung, fr.o.m. 2017-01-01 t.o.m. 2019-01-10
Sekreterare : Mattias Ossowicki, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Marie Stegard Lind, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Anders Viklund, fr.o.m. 2016-06-27 t.o.m. 2019-01-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:88 Översyn av insatser enligt LSS och assistansersättningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman