Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Susanne Ellegård

Sök kontaktuppgifter till Susanne Ellegård på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Susanne Ellegård

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Susanne Ellegård medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om centrala marknadsfrågor vid omregleringen av spelmarknaden (Fi 2018:03) [ Avslutad 2020 ] [ Huvudsekreterare ]
Spelmarknadsutredningen (Fi 2018:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:47, dir. 2019:18 och dir. 2020:77
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:64 Hästnäringens finansiering på den omreglerade spelmarknaden
SOU 2020:77 Ökat skydd och stärkt reglering på den omreglerade spelmarknaden
Medverkande :
Särskild utredare : Anna-Lena Sörenson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Björn Axelsson, sakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Erika Borgny, ämnesråd, fr.o.m. 2020-06-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2019-04-29 t.o.m. 2020-05-31
Expert : Gustaf Hoffstedt, generalsekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Mattias Hjelmberg, intressepolitiskt sakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Anna Jansson, enhetschef, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Helene Karlsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-02-16
Expert : Eva Kaspersson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Benny Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Erik Murray, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Jenny Nilzon, vd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Ulf Olovsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Andreas Prochazka, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2019-04-29 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Johan Röhr, chefsjurist, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Fredrik Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-08-18
Expert : Jens Schlyter, kansliråd, fr.o.m. 2019-02-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Christina Skogh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Zlata Tuco, kansliråd, fr.o.m. 2019-01-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Hélène Westholm, f.d. kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Daniel Zerea, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Jonas Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Agneta Börjesson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Per Lodenius, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Roland Utbult, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Arman Teimouri, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Vasiliki Tsouplaki, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Anna Wallentheim, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
John Weinerhall, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Huvudsekreterare : Susanne Ellegård, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-05-12
Huvudsekreterare : Jenny Ludvigsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Daniel Rinder, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-02-29
Sekreterare : Fredrik Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-11-29
Sekreterare : Ingrid Strömberg, utredningssekreterare, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommunutredningen (Fi 2017:02) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Kommunutredningen (Fi 2017:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-02-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:13 och dir. 2019:12
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:77 En generell rätt till kommunal avtalssamverkan
SOU 2020:8 Starkare kommuner – med kapacitet att klara välfärdsuppdraget
Medverkande :
Ordförande : Heléne Fritzon, fr.o.m. 2017-02-09 t.o.m. 2017-08-24
Ordförande : Niklas Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-08-25 t.o.m. 2020-02-20
Ledamot : Erik Andersson, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Åsa Eriksson, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Mikael Eskilandersson, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Marcus Friberg, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Peter Helander, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Anna Hövenmark, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Johan Nyhus, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Helene Odenjung, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Bo Rudolfsson, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Maria Strömqvist, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Anette Åkesson, fr.o.m. 2017-03-21
Expert : Maria Ahlsved, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2020-02-19
Expert : Robin Andersson Boström, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2017-10-15
Expert : Susanne Ellegård, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2017-10-15
Expert : Håkan Eriksson, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2017-10-15
Expert : Anders Folkesson, ekonom, fr.o.m. 2018-09-14 t.o.m. 2020-02-19
Expert : Karolina Gustafson, fr.o.m. 2017-10-24 t.o.m. 2020-02-19
Expert : Lennart Hansson, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2018-09-13
Expert : Matilda Hultgren, kansliråd, fr.o.m. 2019-05-09 t.o.m. 2020-02-19
Expert : Sara Hällströmer, fr.o.m. 2017-05-11 t.o.m. 2017-10-15
Expert : Therese Kristensson, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2019-05-08
Expert : Karl Kjäll, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2020-02-19
Expert : Henrik Källsbo, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2020-02-19
Expert : Helena Linde, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2017-10-15
Expert : Martin Olauzon, utredare, fr.o.m. 2019-05-18 t.o.m. 2020-02-19
Expert : Charlotte Werner, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2019-09-12
Huvudsekreterare : Sverker Lindblad, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2020-03-02
Sekreterare : Henrik Grönberg, fr.o.m. 2017-04-01 t.o.m. 2017-10-15
Sekreterare : Lisa Hörnström, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2020-02-20
Sekreterare : Johan Höök, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2017-08-05
Sekreterare : Ulf Tynelius, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2020-02-20
Sekreterare : Susanne Widding-Gidlund, expert, fr.o.m. 2018-08-27 t.o.m. 2020-02-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman