: : :

Medverkande i utredning : Stefan Törnqvist

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Stefan Törnqvist

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Stefan Törnqvist medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om forskning och utveckling inom totalförsvaret (Fö 2000:02) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]

Utredningen om forskning och utveckling inom totalförsvaret(Fö 2000:02)


Beteckning : Fö 2000:02
Departement : Försvarsdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-01
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-03-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:14.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Borg, Per, fr.o.m. 2000-03-09
Sakkunnig : Aust, Michael, fr.o.m. 2000-06-05
Sakkunnig : Gerdes, Stina, fr.o.m. 2000-04-26
Sakkunnig : Jonasson, Kjell A., fr.o.m. 2000-04-26
Expert : Bernhill, Bo, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Blom, Anders, fr.o.m. 2000-04-26
Expert : Brehmer, Berndt, fr.o.m. 2000-04-26
Expert : Brising, Dag, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Dahlberg, Rolf, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Elger, Hans, fr.o.m. 2000-04-26
Expert : Foghelin, Jan, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Gustavsson, Per-Eric, fr.o.m. 2000-06-17
Expert : Hedén, Fredrik, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Heldt, Birger, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Högberg, Johan, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Jacobsson, Jack, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Jennerholm, Mattias, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Lundberg, Jan, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Lundgren, Bo Richard, fr.o.m. 2000-04-26
Expert : Löfstrand, Karl-Gunnar, fr.o.m. 2000-04-26
Expert : Moore, Michael, fr.o.m. 2000-04-26 t.o.m. 2000-06-16
Expert : Sundelius, Bengt, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Stenberg, Lennart, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Svensson, Jan-Erik, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Törnqvist, Stefan, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Wallander, Bo, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Lundh, Lennart, fr.o.m. 2000-05-01

Rapporter

SOU 2000:84Forskning och utveckling för totalförsvaret, kartläggning och probleminventering
SOU 2001:22Forskning och utveckling för totalförsvaret
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2000:14
Italiendelegationen (Fö 1999:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2005 ] [ Ledamot ]
Italiendelegationen (Fö 1999:B)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-04-10
Direktiv för delegationen, se regeringsbeslut den 10 april 1997.
Delegationens arbete kommer att fortsätta i annan form efter den 1 oktober2005.
Medverkande :
Ordförande : Birgitta Böhlin, företrädare för Försvarsdepartementet, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ordförande : Jan-Olof Lind, företrädare för Försvarsdepartementet, fr.o.m. 2004-01-10 t.o.m. 2005-09-30
Ledamot : Carl von Heine, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Johnny Kjellström, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2003-11-30
Ledamot : Hans Pechan, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2005-09-30
Ledamot : Jan Petersson, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Stefan Törnqvist, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Hans Pechan, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Frankrikedelegationen (Fö 1993:D) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2005 ] [ Ledamot ]
Frankrikedelegationen (Fö 1993:D) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1993-02-18
Direktiv för delegationen, se regeringsbeslut den 18 februari 1993.
Delegationens arbete kommer att fortsätta i annan form efter den 1 oktober2005.
Medverkande :
Ordförande : Peter Lundberg, företrädare för Försvarsdepartementet, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2005-09-30
Ledamot : Anders Carell, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Arne Hedén, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Johnny Kjellström, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2003-11-30
Ledamot : Hans Pechan, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-09-30
Ledamot : Stefan Törnqvist, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Hans Pechan, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman