Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Sara Roxell

Sök kontaktuppgifter till Sara Roxell på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Sara Roxell

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Sara Roxell medverkat i ( 3 st. ):

Framtidens socialtjänst (S 2017:03) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Framtidens socialtjänst (S 2017:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-04-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:39, dir. 2018:69 och 2020:46
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:32 Ju förr desto bättre - vägar till en förebyggande socialtjänst
SOU 2020:47 Hållbar socialtjänst - En ny socialtjänstlag
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Winberg, ambassadör, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2020-06-01
Särskild utredare : Margareta Winberg, ambassadör, fr.o.m. 2020-06-02 t.o.m. 2020-08-03
Sakkunnig : Elisabet Aldenberg, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Elin Blume, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-15 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Jana Bornhäll Finnbogadóttir, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-03-14
Sakkunnig : Jana Bornhäll Finnbogadóttir, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-01-30
Sakkunnig : Christopher Carlson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-05-23 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Tawar Dabaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Anna Dahlin, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2019-12-12
Sakkunnig : Ola Florin, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Kajsa Laxhammar, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Charlotte Lönnheim, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Karin Norberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Annika Remaeus, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2019-12-12
Sakkunnig : Elin Sundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-13 t.o.m. 2019-05-16
Sakkunnig : Göran Ternbo, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Petter Troedsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-01-31
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, ämnesråd, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Tomas Agdalen, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2019-11-04 t.o.m. 2020-04-14
Expert : Yvonne Ahlström, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Martina Blombergsson, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Emilia Danielsson, förbundsjurist, SKL, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-10-14
Expert : Kristina Folkesson, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-10-14
Expert : Åsa Furén Thulin, sektionschef, SKR, fr.o.m. 2019-11-04 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Fredrik Hjulström, handläggare, SKR, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2019-11-03
Expert : Beatrice Hopstadius, enhetschef, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Shanti Ingeström, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Monica Jacobson, jurist, IVO, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Ann Johansson, vice ordförande, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Ylva Lindblom, jurist, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Johanna Nilsson, jurist, fr.o.m. 2018-09-13 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Elinor Odenberg, utredare, Kommunal, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Sara Roxell, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Monica Rydén, t.f. avdelningschef, Myndigheten för delaktighet, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-01-30
Expert : Karin Röbäck de Souza, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Mille Myndigheten Salomaa-Lindström, för delaktighet, fr.o.m. 2020-01-31
Expert : Jessica Spångberg, utredare, Folkhälsomyndigheten, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Lovisa Strömberg, enhetschef och ställföreträdande diskrimineringsombudsman, Diskrimineringsombudsmannen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Marianne Svensson, projektdirektör, Myndigheten för vård- och omsorgsanalys, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Katrin Westlund, jurist, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Yasmine Bladelius, led. av riksdagen, S, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Thomas Finnborg, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Per-Olof Forsblom, ledamot i äldrenämnd /V, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Yasmine Larsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Åsa Lindhagen, socialborgarråd /Mp, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Sofia Nilsson, ordförande omsorg- och utbildningsutskottet /C, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Anna-Maria Norén, socionom, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Per Ramhorn, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Andreas Sturesson, kommunalråd /KD, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Pernilla Stålhammar, led. av riksdagen, MP, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Ulrica Westerlund, biträdande socialchef /L, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2019-12-12
Sekreterare : Pär Alexandersson, utredare, fr.o.m. 2019-10-21 t.o.m. 2020-06-14
Sekreterare : Emilia Danielsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2020-08-03
Sekreterare : Monica Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-06-12 t.o.m. 2020-08-03
Sekreterare : Lars Grönwall, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Fredrik Hjulström, socionom, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-06-30
Sekreterare : Sofia Landelius, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-20 t.o.m. 2020-08-03
Sekreterare : Kennert Loheim Kangevik, kommunikatör, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Christer Persson, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Camilla Sköld, socionom, fr.o.m. 2017-08-21 t.o.m. 2019-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om tvångsvård för barn och unga (S 2012:07) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utredningen om tvångsvård för barn och unga (S 2012:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-07-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:79, dir. 2013:74 och dir. 2014:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:3 Boende utanför det egna hemmet - placeringsformer för barn och unga
SOU 2015:71 Barns och ungas rätt vid tvångsvård. Förslag till ny LVU
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Ceder, överdirektör, fr.o.m. 2012-09-03
Sakkunnig : Mattias Ahlquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-28
Sakkunnig : Katarina Arvidsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-03 t.o.m. 2014-02-11
Sakkunnig : Christopher Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-12
Sakkunnig : Philip Fridborn Kempe, fr.o.m. 2013-10-10 t.o.m. 2014-04-29
Sakkunnig : Malin Gedda, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-03 t.o.m. 2014-02-11
Sakkunnig : Jacob Holm, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2013-03-27
Sakkunnig : Sofia Landelius, kansliråd, fr.o.m. 2014-03-31
Sakkunnig : Jessica Lundahl, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2014-02-11
Sakkunnig : Charlotte Lönnheim, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-29
Sakkunnig : Karin Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-04-30
Sakkunnig : Olle Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2013-10-09
Sakkunnig : Katarina Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2012-11-22
Expert : Håkan Aronsson, utredare, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Ann-Charlotta Brandett, inspektör, fr.o.m. 2013-09-03
Expert : Angelica Florin, områdeschef, fr.o.m. 2014-03-31 t.o.m. 2014-09-30
Expert : Carina Fransson, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2014-02-11
Expert : Anna Karin Hildingsson Boqvist, jurist, fr.o.m. 2012-10-05
Expert : Monica Jacobsson, jurist, fr.o.m. 2013-09-11
Expert : Urban Lindberg, planeringsdirektör, fr.o.m. 2012-10-05
Expert : Mie Lundqvist, överläkare, fr.o.m. 2014-03-31
Expert : Titti Mattsson, forskare, fr.o.m. 2012-10-05
Expert : Helen Nellvik, handläggare, fr.o.m. 2014-09-15
Expert : Sara Roxell, handläggare, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2014-08-10
Expert : Ankie Widén, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-29
Sekreterare : Pär Alexandersson, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Håkan Aronsson, fr.o.m. 2013-08-12 t.o.m. 2014-02-10
Sekreterare : Berith Josefsson, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Pernilla Krusberg, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : David Pålsson, fr.o.m. 2013-09-10 t.o.m. 2013-12-06
Sekreterare : Jan Rehnberg, fr.o.m. 2013-12-01 t.o.m. 2013-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av skolans arbete med utsatta barn (U 2009:05) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av skolans arbete med utsatta barn(U 2009:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:80 dir. 2010:18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:64 "Se de tidiga tecknen" - forskare reflekterar över sju berättelser från förskola och skola
SOU 2010:95 Se, tolka och agera - allas rätt till en likvärdig utbidning
Medverkande :
Särskild utredare : Carl-Anders Ifvarsson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Daniel Berr, utredare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Agneta Björklund, kansliråd, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Anders Ekholm, departementsråd, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Staffan Engström, undervisningsråd, fr.o.m. 2010-02-16 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Eva-Lotta Eriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-02-01
Expert : Klara Granat, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Emil Högberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Marie Johansson-Meinke, kommissarie, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Björn Kadesjö, utredare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Gunnar Olausson, enhetschef, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Sara Roxell, handläggare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Anita Stawarz, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Cecilia Torstensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-02-01
Sekreterare : Eva Edström Fors, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Eva-Lotta Eriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2010-02-15 t.o.m. 2010-10-31
Sekreterare : Karin Månsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-09-06 t.o.m. 2010-12-19
Biträdande sekreterare : Somia Frej, fr.o.m. 2010-06-04 t.o.m. 2010-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman