Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Sara Norman

Sök kontaktuppgifter till Sara Norman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Sara Norman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Sara Norman medverkat i:

Namnlagskommittén (Ju 2009:17) [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]
Namnlagskommittén (Ju 2009:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-12-21
Direktiv för kommittén, se dir. 2009:129 och dir. 2013:9
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:35 En ny lag om personnamn
Medverkande :
Ordförande : Olle Abrahamsson, rättschef, fr.o.m. 2009-12-21 t.o.m. 2013-06-30
Ledamot : Yvonne Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Martin Andreasson, f.d. led av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Anti Avsan, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : William Hahne, pressekreterare, fr.o.m. 2011-03-02 t.o.m. 2012-12-12
Ledamot : Gun Hellsvik, f.d. led av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Carina Herrstedt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-13 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Carina Hägg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Felix König, förbundsordförande, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Fredrik Lundh Sammeli, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : LiseLotte Olsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Inger René, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Henrik Ripa, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-03-02 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Birgitta Sellén, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Stefan Tornberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Börje Vestlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Sakkunnig : Danijela Pavic, kansliråd, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Magnus Ahlgren, juristchef, fr.o.m. 2012-04-05 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Sture Allén, professor och ledamot av Svenska Akademien, fr.o.m. 2010-04-13 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Eva Brylla, docent, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Anne Gustavsson, avdelningsjurist, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Lars Tegenfeldt, rättslig expert, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Sekreterare : Sara Norman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2013-07-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:129 En översyn av namnlagen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:9 Tilläggsdirektiv till Namnlagskommittén (Ju 2009:17) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:35 En ny lag om personnamn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman