: : :

Medverkande i utredning : Rolf Carlman

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Rolf Carlman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Rolf Carlman medverkat i ( 4 st. ):

Arbetsgrupp med uppgift att utarbeta förslag till en integrerad svensk strategi för Mellanöstern och Nordafrika (UD 1998:B) [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppgift att utarbeta förslag till en integrerad svensk strategi för Mellanöstern och Nordafrika (UD 1998:B)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-01-26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1999:63 Tradition och förnyelse. En studie av Nordafrika och Mellanöstern
Delstudie nr.1 Tankar om Islam och Europa, Ingmar Karlsson
Delstudie nr.2 Konfliktmönster i MENA-regionen 1980-1997 av Patrik Johansson
Medverkande :
Utredare : Ann Wilkens, ambassadör, fr.o.m. 1999-01-26
Ordförande : Mats Karlsson, statssekreterare, fr.o.m. 1999-01-26 t.o.m. 1999-07-31
Ordförande : Gun-Britt Andersson, statssekreterare, fr.o.m. 1999-08-01
Ledamot : Lena Ag, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 1999-01-26 t.o.m. 1999-07-31
Ledamot : Henrik Amnéus, ambassadör, fr.o.m. 1999-08-01
Ledamot : Gun-Britt Andersson, statssekreterare, fr.o.m. 1999-01-26 t.o.m. 1999-07-31
Ledamot : Anders Bjurner, bitr. statssekreterare, fr.o.m. 1999-01-26
Ledamot : Rolf Carlman, fr.o.m. 1999-08-01
Ledamot : Jan Cedergren, utrikesråd, fr.o.m. 1999-08-01
Ledamot : Arne Kjellstrand, departementsråd, fr.o.m. 1999-08-01
Ledamot : Jan Nordlander, departementsråd, fr.o.m. 1999-01-26
Ledamot : Sven-Olof Petersson, bitr. utrikesråd, fr.o.m. 1999-01-26
Ledamot : Mats Ringborg, utrikesråd, fr.o.m. 1999-01-26
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Ds 1999:63
Nationalkommittén för att förbereda det svenska deltagandet i Unescos vetenskapskonferens (U 1998:06) [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]
Nationalkommittén för att förbereda det svenska deltagandet i Unescos vetenskapskonferens (U 1998:06)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-08-27
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:69
Kommittén har fullgjort sitt uppdrag och avslutat sitt arbete.
Medverkande :
Ordförande : Agneta Bladh, statssekreterare, fr.o.m. 1998-10-16 t.o.m. 1999-10-18
Ordförande : Göran Löfdahl, statssekreterare, fr.o.m. 1998-09-07 t.o.m. 1998-10-15
Ledamot : Margareta Alin, museichef, fr.o.m. 1998-09-17 t.o.m. 1999-03-08
Ledamot : Rolf Carlman, avdelningschef, fr.o.m. 1998-09-17 t.o.m. 1999-10-18
Ledamot : Cristina Glad, direktör, fr.o.m. 1998-09-17 t.o.m. 1999-10-18
Ledamot : Per-Olof Glantz, rektor, fr.o.m. 1998-09-17 t.o.m. 1999-10-18
Ledamot : Bengt Gustafsson, professor, fr.o.m. 1998-09-17 t.o.m. 1999-10-18
Ledamot : Anna-Lotta Hallbeck, doktorand, fr.o.m. 1998-09-17 t.o.m. 1999-03-08
Ledamot : Georg Klein, professor, fr.o.m. 1998-09-17 t.o.m. 1999-10-18
Ledamot : Tahire Koctürk, doktor, fr.o.m. 1998-09-17 t.o.m. 1999-10-18
Ledamot : Karin Markides, professor, fr.o.m. 1998-09-17 t.o.m. 1999-10-18
Ledamot : Nils Gunnar Nilsson, kulturredaktör, fr.o.m. 1999-03-09 t.o.m. 1999-10-18
Ledamot : Jan S. Nilsson, professor, fr.o.m. 1998-09-17 t.o.m. 1999-10-18
Ledamot : Sverker Sörlin, professor, fr.o.m. 1998-09-17 t.o.m. 1999-10-18
Ledamot : Lena Torell, professor, fr.o.m. 1998-09-17 t.o.m. 1999-10-18
Ledamot : Ebba Witt-Brattström, docent, fr.o.m. 1998-09-17 t.o.m. 1999-10-18
Ledamot : Agnes Wold, docent, fr.o.m. 1998-09-17 t.o.m. 1999-10-18
Sekreterare : Anders Falk, kansliråd, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 1999-10-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1998:69
Kommittén (UD 1992:01) om översynen av det svenska utvecklingssamarbetet med Mocambique [ Avslutad 1993 ] [ Sakkunnig ]

Kommittén (UD 1992:01) om översynen av det svenska utvecklingssamarbetet med Mocambique


Beteckning : UD 1992:01
Departement : utrikesdepartementet
Senast ändrad : 1994-05-05
Status : Avslutad 1993
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir 1992:46.
Lokal : U-avdelningen, UD, Rosenbad
0123456

Sammansättning


Ordförande : Lundström, Hans t.o.m. 1993-02-28
Sakkunnig : Berggren, Lars t.o.m. 1993-02-28
Sakkunnig : Brisman, Johan t.o.m. 1993-02-28
Sakkunnig : Carlman, Rolf t.o.m. 1993-02-28
Sakkunnig : Engström, Karl Göran t.o.m. 1993-02-28
Sakkunnig : Sonnerby, Claes t.o.m. 1993-02-28
Sekreterare : Örnéus, Per t.o.m. 1993-02-28

Rapporter

SOU 1992:124Bistånd under omprövning.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1992:46
Kommittén (UD 1992:02) om översyn av styrnings- och samarbetsformer i biståndet rörande regeringskansliet och biståndsmyndigheterna [ Avslutad 1993 ] [ Sakkunnig ]

Kommittén (UD 1992:02) om översyn av styrnings- och samarbetsformer i biståndet rörande regeringskansliet och biståndsmyndigheterna


Beteckning : UD 1992:02
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 1994-05-05
Status : Avslutad 1993
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir 1992:57.
Lokal : U-avdelningen, UD, Rosenbad.
012345678

Sammansättning


Ordförande : Engblom, Göran
Sakkunnig : Carlman, Rolf t.o.m. 1993-02-28
Sakkunnig : Engström, Jan t.o.m. 1993-02-28
Sakkunnig : Fahlén, Marika t.o.m. 1993-02-28
Sakkunnig : Forss, Kim t.o.m. 1993-05-14
Sakkunnig : Kalderén, Lars t.o.m. 1993-02-28
Sakkunnig : Mattsson, Börje t.o.m. 1993-02-28
Sakkunnig : Magnusson, Göte t.o.m. 1993-02-28
Sakkunnig : Norberg, Carin t.o.m. 1993-02-28
Sakkunnig : Strömberg, Ingrid t.o.m. 1993-02-28
Expert : Taxell, Per t.o.m. 1993-02-28
Sekreterare : Johnson, Anders
Sekreterare : Biörsmark, K-G
Sekreterare : Svensson, Nils T

Rapporter

SOU 1993:1Styrnings- och samarbetsformer i
biståndet.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1992:57
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:1 Styrnings- och samarbetsformer i biståndet [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman