Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Rikard Janson

Sök kontaktuppgifter till Rikard Janson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Rikard Janson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Rikard Janson medverkat i:

Klimaträttsutredningen (M 2019:05) [ Pågående ] [ Expert ]
Klimaträttsutredningen (M 2019:05)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:101, dir. 2020:87 och dir. 2021:50
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 maj 2022.
Utredningen har avgett :
SOU 2021:21 En klimatanpassad miljöbalk för samtiden och framtiden
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Danielsson, landshövding, fr.o.m. 2019-12-19
Expert : Susanne Adlercreutz, utredningssekreterare, t.o.m. 2022-05-15
Expert : Jessica Andersson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-09-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Li Axrup, miljörättsjurist, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2021-08-15
Expert : Kerstin Blom Bokliden, miljöexpert, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Sebastian Carbonari, departementssekreterare, t.o.m. 2022-05-15
Expert : Sverker Carlsson Jagers, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Jan Darpö, professor emeritus, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Karin Dunér, enhetschef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Oskar Engblom, kraftsystemanalytikern, fr.o.m. 2021-09-01 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Simon Engelhardt, departementssekreterare, t.o.m. 2022-05-15
Expert : Kristina Forsbacka, doktorand, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Jenny Forslund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-09-09
Expert : Lena Gipperth, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Klaus Hammes, chefsekonom, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Annika Holmberg, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-19
Expert : Josia Hort, jurist, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Lina Håkansdotter, avdelningschef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Viktoria Ingman, ämnesråd och gruppchef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Karolina Isaksson, docent, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Magnus Jacobsson, enhetschef, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Rikard Janson, chefsjurist, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Håkan Johansson, senior sakkunnig klimat, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-15
Expert : Tomas Kåberger, professor, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Kajsa Lindström, kansliråd, fr.o.m. 2021-10-18
Expert : Marie Malmenius, utredare, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Sofie Mååg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-10-18
Expert : Daniel Norstedt, avdelningschef, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Christina Olsen Lund, rådman och docent, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Martin Persson, docent, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Johan Pettersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Mattias Schriever-Abeln, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Erik Särnholm, verksamhetsledare, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Patrik Söderholm, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Filip Vestling, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-10-14
Expert : Katarina Welin, ämnesråd, fr.o.m. 2021-09-10 t.o.m. 2022-05-15
Huvudsekreterare : Monica Daoson, rådman, fr.o.m. 2020-02-01
Sekreterare : Li Axrup, verksjurist, fr.o.m. 2021-08-16
Sekreterare : Fredrik Holstein, utredare, fr.o.m. 2020-10-12 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : David Mjureke, ämnesråd, fr.o.m. 2020-02-10 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : Ina Müller Engelbrektson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-10 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : Anders Roth, mobilitetsexpert, fr.o.m. 2021-09-01 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Alexandra Venander, beredningsjurist, fr.o.m. 2021-04-12 t.o.m. 2021-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:21 En klimatanpassad miljöbalk för samtiden och framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman