Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Pierre Schellekens

Sök kontaktuppgifter till Pierre Schellekens på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Pierre Schellekens

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Pierre Schellekens medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om utfasning av fossila drivmedel och förbud mot försäljning av nya bensin- och dieseldrivna bilar (M 2019:04) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
Utredningen om utfasning av fossila drivmedel och förbud mot försäljning av nya bensin- och dieseldrivna bilar (M 2019:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:106, dir. 2020:131
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 juni 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Sven Hunhammar, måldirektör, fr.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Viktor Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Sakkunnig : Viktor Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Pia-Maria Lindroos, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-07 t.o.m. 2021-02-01
Sakkunnig : Pia-Maria Lindroos, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Miriam Münnich Vass, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-21 t.o.m. 2021-02-01
Sakkunnig : Mirjam Münnich Vass, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Anna Segerstedt, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-09-20
Expert : Yvonne Andersson-Sköld, professor, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Yvonne Andersson-Sköld, professor, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Moa Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-16
Expert : Maria Grahn, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Maria Grahn, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Kristina Holmgren, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Kristina Holmgren, senior rådgivare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Camilla Hållén, utredare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-09-06
Expert : Camilla Hållén, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Daniel Johansson, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Daniel Johansson, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Håkan Johansson, nationell samordnare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Håkan Johansson, nationella samordnare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Emmi Jozsa, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-11-15
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Martin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Martin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Magnus Lindgren, senior sakkunnig, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Magnus Lindgren, senior sakkunnig, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Åsa Löfgren, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Åsa Löfgren, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Pierre Schellekens, avd. chef Europakommissionen, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-10-16
Expert : Eric Sjöberg, doktor, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Eric Sjöberg, doktor, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Pia Sundbergh, utredare, fr.o.m. 2020-09-07
Expert : Pia Sundbergh, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Anna Ullström, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Anna Ullström, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Per Öhlund, utredare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Per Öhlund, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Huvudsekreterare : Anna Elofsson, teknologie licentiat, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-09-07
Huvudsekreterare : Magdalena Pucher, fr.o.m. 2021-01-08 t.o.m. 2021-06-13
Sekreterare : Lina Jonsson, nationalekonom, fr.o.m. 2021-01-04 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Eva Karlsson Jernbäcker, civilingenjör, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2021-02-01
Sekreterare : Eva Karlsson Jernbäcker, civilingenjör, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Helene Lindblom, utredningsledare, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2021-02-01
Sekreterare : Helene Lindblom, fr.o.m. 2021-02-02 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Anna Mellin, utredningsledare, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2020-10-30
Sekreterare : Magdalena Pucher, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-03-01 t.o.m. 2021-02-07
Sekreterare : Magdalena Pucher, sekreterare, fr.o.m. 2020-09-08 t.o.m. 2021-02-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:48 I en värld som ställer om – Sverige utan fossila drivmedel 2040 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översynen av miljömålssystemet (M 2008:02) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om översynen av miljömålssystemet (M 2008:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-07-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:95
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:83 Miljömålen i nya perspektiv - BILAGOR
Medverkande :
Särskild utredare : Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 2008-07-17 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Mattias Ankarhem, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-06-01
Expert : Sofia Arkelsten, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Mona Blomdin Persson, avdelningschef, fr.o.m. 2009-04-06 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Åsa Domeij, miljöchef, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Jan Eksvärd, miljöchef, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Karin Granbom, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Maria Ingelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-07-02 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Wiwi-Anne Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-11-18 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Anders Johnson, t.f. avdelningschef, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Mikael Karlsson, ordförande, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Elisabeth Lidbaum, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Liza-Maria Norlin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-02-03 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Carina Ohlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Harald Perby, kansliråd, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-01-09
Expert : Sven Gunnar Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Johanna Pivén, biträdande avdelningschef, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Marie-Louise Rydén, enhetschef, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-04-05
Expert : Pierre Schellekens, biträdande kabinettschef, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Erik Sollander, skogspolitisk strateg, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Inger Strömdahl, miljödirektör, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Petronella Troselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-10 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Ulrika Wennergren, miljöstrateg, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Peter Wenster, handläggare, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Claes Västerteg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Huvudsekreterare : Siv Näslund, fr.o.m. 2008-08-25 t.o.m. 2009-10-31
Sekreterare : Helena Bergström, fr.o.m. 2009-02-11 t.o.m. 2009-09-30
Sekreterare : Erika Budh, fr.o.m. 2008-10-06 t.o.m. 2009-10-14
Sekreterare : Pirjo Körsén, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2009-10-14
Sekreterare : Amanda Palmstierna, fr.o.m. 2008-10-27 t.o.m. 2009-09-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:95 Översyn av miljömålssystemet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:83 Miljömålen i nya perspektiv [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman