Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Petra Mårselius

Sök kontaktuppgifter till Petra Mårselius på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Petra Mårselius

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Petra Mårselius medverkat i ( 4 st. ):

Kommissionen för jämlik hälsa (S 2015:02) [ Avslutad 2017 ] [ Sekreterare ]
Kommissionen för jämlik hälsa (S 2015:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-04
Direktiv för kommissionen, se dir. 2015:60 och dir. 2017:17
Lokal : Karlavägen 100. Postadress: Garnisonen, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 10 00
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:55 Det handlar om jämlik hälsa - Utgångspunkter för kommissionens vidare arbete
SOU 2017:4 För en god och jämlik hälsa. En utveckling av det folkhälsopolitiska ramverket
SOU 217:47 Nästa steg på vägen mot en mer jämlik hälsa - Förslag för ett långsiktigt arbete för en god och jämlik hälsa
Medverkande :
Ordförande : Olle Lundberg, professor, fr.o.m. 2015-06-04 t.o.m. 2017-10-31
Ledamot : Maria Albin, docent, fr.o.m. 2015-08-24
Ledamot : Åke Bergmark, professor, fr.o.m. 2015-08-24
Ledamot : Laura Hartman, docent, fr.o.m. 2015-08-24
Ledamot : Margareta Kristenson, professor, fr.o.m. 2015-08-24
Ledamot : Ingvar Nilsson, verkst. direktör, fr.o.m. 2015-08-24 t.o.m. 2016-12-22
Ledamot : Per Nilsson, rektor, fr.o.m. 2015-08-24
Ledamot : Anna Sjögren, docent, fr.o.m. 2015-08-24
Ledamot : Ing-Marie Wieselgren, projektchef, fr.o.m. 2015-08-24
Ledamot : Denny Vågerö, professor, fr.o.m. 2015-08-24
Ledamot : Per-Olof Östergren, professor, fr.o.m. 2015-08-24
Ninos /L Maraha
Lars /C Weinehall
Jessika /V Svensson
Cecilia /M Widegren
Anna-Lena /S Sörenson
Stefan /M Nilsson
Anders /KD Andersson
Christina /SD Östberg
Sekreterare : Anna Balkfors, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2017-10-31
Sekreterare : Magdalena Brasch, fr.o.m. 2015-10-05 t.o.m. 2017-10-31
Sekreterare : Jakob Larsson, fr.o.m. 2015-08-10 t.o.m. 2017-10-31
Sekreterare : Helena Månsson, fr.o.m. 2016-06-07 t.o.m. 2017-05-21
Sekreterare : Petra Mårselius, fr.o.m. 2015-10-12 t.o.m. 2017-04-07
Sekreterare : Elin Sandberg, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2017-06-02
Assistent : Frida Ashbourne, fr.o.m. 2016-06-08 t.o.m. 2016-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Jämställdhetsutredningen (U 2014:06) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
Jämställdhetsutredningen (U 2014:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:55 och dir. 2015:52
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:86 Mål och myndighet. En effektiv styrning av jämställdhetspolitiken + Forskarrapporter till Jämställdhetsutredningen
Medverkande :
Särskild utredare : Cecilia Schelin Seidegård, landshövding, fr.o.m. 2014-04-03 t.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Marie Ek, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-02-19
Sakkunnig : Christina Hammarstedt, kansliråd, fr.o.m. 2014-10-21 t.o.m. 2015-02-18
Sakkunnig : Annika Mansnérus, ämnesråd, fr.o.m. 2014-10-21 t.o.m. 2015-08-15
Sakkunnig : Lena Westin, ämnesråd, fr.o.m. 2014-10-21 t.o.m. 2015-08-15
Expert : Kerstin Alnebratt, föreståndare, fr.o.m. 2014-10-21 t.o.m. 2015-08-15
Expert : Anne-Charlott Callerstig, utredare, fr.o.m. 2014-10-21 t.o.m. 2015-08-15
Expert : Mattias Falk, jurist, fr.o.m. 2014-10-21 t.o.m. 2015-08-15
Expert : Erik Ringertz, verkst. direktör, fr.o.m. 2014-10-21 t.o.m. 2015-08-15
Expert : Marie Trollvik, programchef, fr.o.m. 2014-10-21 t.o.m. 2015-08-15
Expert : Per Lärkeryd, verkst. direktör, fr.o.m. 2014-10-21 t.o.m. 2015-08-15
Expert : Anders Widholm, utredare, fr.o.m. 2014-10-21 t.o.m. 2015-08-15
Expert : Per Wirtén, författare, fr.o.m. 2014-10-21 t.o.m. 2015-08-15
Sekreterare : Maria Ehnhage, fr.o.m. 2015-06-08 t.o.m. 2015-08-31
Sekreterare : Claes Elmgren, fr.o.m. 2015-02-09 t.o.m. 2015-10-08
Sekreterare : Lenita Freidenvall, fr.o.m. 2014-06-16 t.o.m. 2015-09-30
Sekreterare : Petra Mårselius, fr.o.m. 2014-05-19 t.o.m. 2015-10-11
Sekreterare : Linda Österberg, fr.o.m. 2015-03-12 t.o.m. 2015-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:86 Forskarrapporter till Jämställdhetsutredningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utrikesförvaltningsutredningen – UfU (UD 2009:01) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utrikesförvaltningsutredningen - UfU (UD 2009:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-07-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:67, dir.2010:6 och dir. 2010:99
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:32 Utrikesförvaltning i världsklass - En mer flexibel utrikesrepresentation
2011:21 Utrikesförvaltning i världsklass
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Egardt, verkst. direktör, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2011-03-08
Sakkunnig : Ulf Dinkelspiel, ambassadör, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Mats Harborn, verkst. direktör, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Barbro Holmberg, landshövding, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Jörgen Holmquist, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Lars Göran Johansson, senior vice president, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Carin Jämtin, oppositionsborgarråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Claes de Neergaard, verkst. direktör, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Anders Stålsby, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Johan Tunberger, f.d. överingenjör, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Erik Belfrage, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Magnus Blücher, ämnesråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Tim Brooks, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Tomas Dahlman, fr.o.m. 2010-11-08 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Christer Eriksson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Ulrika Grönquist, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Johanna Gårdmark, ämnesråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Kurt A. Hall, finansråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Ola Henrikson, planeringschef, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Charlotte Ingvar-Nilsson, departementsråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Cecilia Julin, departementsråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Fredrik Lennartsson, departementsråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Johan Lindell, departementsråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Sophia Metelius, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Petra Mårselius, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Marcus Nordmeyer, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Bengt Nordqvist, departementsråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Eva Sjögren, ämnesråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-11-07
Rättsexpert : Bengt Nilsson, Åke f.d. regeringsråd, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2010-03-14
Bo Malmqvist, departementsråd, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2010-03-14
Huvudsekreterare : Anna Hammargren, departementsråd, fr.o.m. 2009-08-31 t.o.m. 2011-03-13
Biträdande sekreterare : Elias Nyberg, pol.mag., fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Biträdande sekreterare : Anders Oljelund, f.d. ambassadör, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2011-03-01
Biträdande sekreterare : Stellan Ottosson, f.d. ambassadör, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2010-04-30
Biträdande sekreterare : Harald Sandberg, departementsråd, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2010-09-30
Biträdande sekreterare : Andreas von Uexküll, kansliråd, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2011-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om den statliga folkrörelsepolitiken i framtiden (Ju 2005:12) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen om den statliga folkrörelsepolitiken i framtiden(Ju 2005:12)
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-10-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:117 och dir. 2007:07
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:66 Rörelser i tiden
Medverkande :
Särskild utredare : Åsa-Britt Karlsson, statssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Sakkunnig : Marie Ericsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Ledamot : Ulla Norberg, strategisk rådgivare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Elisabet Aldenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Malin Gawell, doktorand, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Lars Häll, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Hans Mattsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Petra Mårselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Lovisa Strömberg, kansliråd, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Mårten Svensson Risdal, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-02-28
Expert : Stina Törnell Sandberg, utredare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Ants Viirman, enhetschef, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Hanna Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-01-31
Inger Björk, generalsekreterare, Forum Syd, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Magdalena Dahlborg, styrelseledamot, Sveriges Kristna Råd, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Torsten Friberg, förbundsdirektör, IOGT-NTO, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Ingemar Färm, ordförande, Handikappförbundens samarbetsorgan, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Anders Holmestig, kanslichef, Lantbrukarnas Riksförbund, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Alaa Idris, styrelseledamot, Landsrådet för Sveriges Ungdomsorganisationer, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Lena Jarlöv, styrelseledamot, Svenska Naturskyddsföreningen, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Gerd Jonsson, styrelseledamot, Folkrörelserådet Hela Sverige ska leva, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Birgitta Ljung, vice ordförande, Riksidrottsförbundet, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Milinko Mijatovic, generalsekreterare, Samarbetsorgan för etniska organisationer i Sverige, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Göran Pettersson, generalsekreterare, Forum för Frivilligt Socialt Arbete, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Mostafa Setkic, förbundssekreterare, Sveriges Muslimska Råd, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Raymond Svensson, styrelseledamot, Folkbildningsförbundet, t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Berndt Lindholm, kansliråd, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-10-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:66 Rörelser i tiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman