: : :

Medverkande i utredning : Per-Svante Landelius

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Per-Svante Landelius

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Per-Svante Landelius medverkat i:

SENIOR 2005 – Äldrepolitik för framtiden (S 1998:08) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]

SENIOR 2005 – Äldrepolitik för framtiden (S 1998:08)


Beteckning : S 1998:08
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-04
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-12-22
Direktiv för beredningen, se dir. 1998:109.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Ytterberg, Claes-Bertil, fr.o.m. 1998-12-22
Ledamot : Arvidson, Margareta, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Beck-Friis, Barbro, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Brus, Sven, fr.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Bäckström, Ulla, fr.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Einhorn, Jerzy, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Eriksson, Åke, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Hagen, Catharina, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Husmark Pehrsson, Cristina, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Johansson, Olof, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Karlsson, Hans, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Klockare, Lennart, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Larsson, Roland, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Nordlund, Harald, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Olofsson, Eva, fr.o.m. 2001-06-15
Ledamot : Olsson, Lena, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-06-14
Ledamot : Persson, Catherine, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Pettersson, Margareta, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Pettersson, Marina, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : de Pourbaix-Lundin, Marietta, fr.o.m. 2001-12-01
Ledamot : von Sydow, Tullia, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Wittgren-Ahl, Siw, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Öhman, Conny, fr.o.m. 2000-10-01
Sakkunnig : Alaby, Gert, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Alkebratt, Stig, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Axestam, Helena, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Cronsioe, Carina, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Elfving, Anna-Stina, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : De Groat, Eric, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2000-12-31
Sakkunnig : Hestvik, Inger, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Johansson, Lennarth, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 1999-07-31
Sakkunnig : Lidbom, Tore, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Liljeqvist, Margareta, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2000-06-30
Sakkunnig : Lindström, Irene, fr.o.m. 2001-12-01
Sakkunnig : Lundkvist, Inger, fr.o.m. 2000-07-01
Sakkunnig : Morthenson Ekelöf, Catharina, fr.o.m. 2002-01-01
Sakkunnig : Mårtensson, Harald, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Nilsson, Robert, fr.o.m. 2001-01-01
Sakkunnig : Rånlund, Helene, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 1999-07-31
Sakkunnig : Sahlin, Gunilla, fr.o.m. 1999-10-18
Sakkunnig : Åhs, Ulla, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-11-30
Sekreterare : Alexandersson, Pär, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Axestam, Helena, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Landelius, Per-Svante, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Minell, Marita, fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2000-10-22
Sekreterare : Sundström, Björn, fr.o.m. 2000-06-01 t.o.m. 2003-04-30

Rapporter

SOU 2002:29Riv ålderstrappan. Livslopp i förändring
SOU 2003:91Äldrepolitik för framtiden. 100 steg till trygghet och utveckling med en åldrande befolkning + Bil. A-D.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1998:109

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman