Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Olav Robertsson

Sök kontaktuppgifter till Olav Robertsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Olav Robertsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Olav Robertsson medverkat i:

Säkerhetstjänstkommissionen (Ju 1999:09) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Säkerhetstjänstkommissionen (Ju 1999:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-03-25
Direktiv för kommissionen, se dir. 1999:26, dir. 1999:59 och dir. 2001:42.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:87 Rikets säkerhet och den personliga integriteten
SOU 2002:88 Politisk övervakning och personalkontroll 1945-1969
SOU 2002:89 Politisk övervakning och personalkontroll 1969-2002
SOU 2002:90 Den farliga fredsrörelsen
SOU 2002:91 Hotet från vänster
SOU 2002:92 Det grå brödraskapet - en berättelse om IB
SOU 2002:93 Övervkaningen av "SKP-komplexet"
SOU 2002:94 Övervakningen av nazister och högerextremister
SOU 2002:95 Forskarrapporter till Säkerhetstjänstkommissionen
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Brodin, riksmarskalk, fr.o.m. 1999-03-25 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Alf W. Johansson, professor, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Anders Knutsson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Anita Klum, generalsekreterare, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Karl Molin, professor, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Ewonne Winblad, journalist, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-12-31
Sakkunnig : Göran Regner, justitieråd, fr.o.m. 2002-08-05 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Ulf Bjereld, professor, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Klaus Richard Böhme, docent, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Ulf Eliasson, fil.kand., fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Jacob Gustavsson, fil.dr., fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Magnus Hjort, fil.kand., fr.o.m. 2000-03-13 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Thomas Jonter, fil.dr., fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Sören Nilsson, f.d. kanslichef vid Försvarets underrättelsenämnd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Olav Robertsson, f.d. byråchefen vid Säkerhetspolisen, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-04-30
Expert : Erik Rossander, generalmajor, fr.o.m. 1999-12-06 t.o.m. 2001-04-30
Expert : Werner Schmidt, fil.dr., fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Evabritta Wallberg, arkivråd, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Kent Zetterberg, professor, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Niklas Roth, fil.stud., fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2001-03-31
Sekreterare : Fredrik von Arnold, chefsrådman, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Ulf Eliasson, fil.kand., fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Malin Gustafsson, jur.kand., fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2002-11-30
Sekreterare : Anders Heiborn, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-12-20 t.o.m. 2001-02-28
Sekreterare : Magnus Hjort, fil.kand., fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Lars Olof Lampers, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2002-12-31
Assistent : Christina Hökebro, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman