Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Nils Pålbrant

Sök kontaktuppgifter till Nils Pålbrant på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Nils Pålbrant

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Nils Pålbrant medverkat i:

Kommittén för svenska språket (Ku 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Kommittén för svenska språket (Ku 2000:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-10-05
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:66
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:27 Mål i mun, slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Åke Gustavsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-10-05 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Emilia Emtell, studerande, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Lennart Fridén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Kjell Hanseklint, verkstadsarbetare, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Birgitta Kurtén, kulturjournalist, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Agneta Ringman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Birgitta Sellén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Dan Shafran, fil.dr, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Tone Tingsgård, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Bengt Westerberg, f.d. partiledare, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Birgitta Alleklev, lärare, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Lars-Gunnar Andersson, professor, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Johan Hirschfeldt, hovrättspresident, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Inger Lindberg, professor, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Refik Sener, pressekreterare, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Mats Thelander, professor, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Barbro Ehrenberg-Sundin, ämnesråd, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Birgit Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Karin Josephson, föredragande, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Per-Erik Lindeberg, rättschef, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Tim Nordin, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2001-10-28
Expert : Nils Pålbrant, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Malin Ryttberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-02
Huvudsekreterare : Björn Melander, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-21
Sekreterare : Christer Åström, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2002-04-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman