Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Mats Lindemalm

Sök kontaktuppgifter till Mats Lindemalm på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Mats Lindemalm

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Mats Lindemalm medverkat i:

1998 års Pliktutredning (Fö 1998:01) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]
1998 års Pliktutredning (Fö 1998:01)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-09-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:106, 1998:49 och 1999:85.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:21 Totalförsvarsplikten
Medverkande :
Ordförande : Ulf Lönnqvist, landshövding, fr.o.m. 1998-01-13
Ledamot : Nicklas Attefjord, studerande, fr.o.m. 2000-01-27
Ledamot : Jan Jennehag, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-13 t.o.m. 1999-02-04
Ledamot : Henrik Landerholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-13
Ledamot : Else-Marie Lindgren, kommunalråd, fr.o.m. 1998-01-13
Ledamot : Gudrun Norberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-13 t.o.m. 1999-09-19
Ledamot : Annika Nordgren, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-13 t.o.m. 1999-02-08
Ledamot : Runar Patriksson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-09-20
Ledamot : Sven-Olof Petersson, byggnadsingenjör, fr.o.m. 1998-01-13 t.o.m. 1998-10-20
Ledamot : Christer Skoog, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-13
Ledamot : Anders Svärd, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-21
Ledamot : Oswald Söderqvist, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-02-05
Ledamot : Karin Wegestål, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-13
Ledamot : Lars Ångström, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-02-09 t.o.m. 2000-01-26
Expert : Jan Bergman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-05-06 t.o.m. 1998-08-23
Expert : , Bergström, Lars överste 1. gr, fr.o.m. 1998-08-24 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Paul Degerlund, generalmajor, fr.o.m. 1998-03-17 t.o.m. 1998-08-23
Expert : Ulla Ekvall, beredskapsplanläggare, fr.o.m. 1998-03-17
Expert : Christer Franzén, regionkontorschef, fr.o.m. 1998-03-17
Expert : Johan Friberg, utredare, fr.o.m. 1999-02-17 t.o.m. 1999-06-02
Expert : Maria Hedegård, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-08-24
Expert : Rolf Holmqvist, generaldirektör, fr.o.m. 1998-03-20
Expert : Kjell Larsson, avdelningschef, fr.o.m. 1998-03-17
Expert : Stefan Olsson, chefsjurist, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Owe Ringdahl, säkerhetschef, fr.o.m. 1999-06-03
Expert : Tobias Steen, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-05-06
Expert : Tony Stigsson, överste, fr.o.m. 1999-09-01
Expert : Hans Wehlin, direktör, fr.o.m. 1998-03-17
Expert : Evert Zetterberg, konsulent, fr.o.m. 1998-03-17
Sekreterare : Sven-Rune Frid, avdelningschef, fr.o.m. 1998-03-17
Sekreterare : Mats Lindemalm, kommendör, fr.o.m. 1998-04-07
Sekreterare : Stefan Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-03-03 t.o.m. 1999-01-31
Sekreterare : Lars-Åke Ström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:106

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:21 Totalförsvarsplikt för det nya försvaret [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman