: : :

Medverkande i utredning : Mats Dahl

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Mats Dahl

Utredningar som Mats Dahl medverkat i ( 5 st. ):

Premiereservutredningen (Fi 1997:07) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]

Premiereservutredningen (Fi 1997:07)


Beteckning : Fi 1997:07
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 1998-04-02
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1997:46.
Lokal :
01

Sammansättning


Jacobsson, Hans, fr.o.m. 1997-03-13
Expert : Ackerby, Stefan
Expert : Dahl, Mats, fr.o.m. 1997-04-14
Expert : Gilljam, Cecilia, fr.o.m. 1997-04-14
Expert : Palmgren, Björn, fr.o.m. 1997-04-14
Sekreterare : Nässlin, Elisabeth, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-10-22
Sekreterare : Norman, Marie, fr.o.m. 1997-05-28 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Sundberg, Susanne, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1997-09-30

Rapporter

SOU 1997:131Lag om premiepension
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:46
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:131 Lag om premiepension [ pdf |Paragraftecken ]
Förmånsrättskommittén (Ju 1996:02) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]

Förmånsrättskommittén (Ju 1996:02)


Beteckning : Ju 1996:02
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2002-02-26
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1995-12-21
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:163. 1997:26, dir. 1997:82 och dir. 1999:17
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Håstad, Torgny, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 2001-10-31
Ledamot : Berglund, Rune, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Bäck, Laila, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Börjesson, Margareta, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Erlandsson, Eskil, fr.o.m. 1997-03-13 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Granberg, Lars U, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Harding Olsson, Bengt, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Rindborg, Stig, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Rosengren, Per, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Starrin, Karin, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1997-03-12
Ledamot : Stenberg, Leif, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Zakrisson, Kristina, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Sakkunnig : Bergström, Claes, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Sakkunnig : Dahl, Mats, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1998-04-30
Sakkunnig : Kihlgren, Tuula, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Sakkunnig : Lindskog, Stefan, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 2001-10-31
Sakkunnig : Mellqvist, Mikael, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 2001-10-31
Sakkunnig : Petrelius, Magnus, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Andersson, Bertil, fr.o.m. 1997-08-26 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Danhard, Erik, fr.o.m. 1997-09-25 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Eklöf, Lars-Olof, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Fagerlund, Mats, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Fischer, Gösta, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Fura-Sandström, Elisabet, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Hamskär, Ingemar, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Knutsson, Margit, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Lennander, Gertrud, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Möller, Mikael, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Norling Jönsson, Ylva, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Sjöstrand, Roger, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1997-09-24
Expert : Ternell, Mathias, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1998-04-22
Expert : Walterson, Frank, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Wigart, Anne, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Östlund, Christer, fr.o.m. 1996-06-18
Sekreterare : Norling Jönsson, Ylva, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1999-02-28

Rapporter

SOU 1999:1Nya förmånsrättsregler
SOU 2001:80Gäldenärens avtal vid insolvensförfaranden
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 3 st. ) :

Dir. 1995:163
Dir. 1997:82
Dir. 1999:17
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:1 Nya förmånsrättsregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2001:80 Gäldenärens avtal vid insolvensförfaranden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Åldersgränsutredningen (C 1995:02) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

Åldersgränsutredningen (C 1995:02)


Beteckning : C 1995:02
Departement : Inrikesdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-14
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:29.
Lokal :
0

Sammansättning


Nilsson, Annika, fr.o.m. 1995-03-09
Sakkunnig : Isling, Staffan, fr.o.m. 1995-05-16
Sakkunnig : Lieberg, Mats, fr.o.m. 1995-05-16
Sakkunnig : Wickman, Charlotta, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Dahl, Mats, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Davidsson, Leif, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1995-10-18
Expert : Gustafsson, Annika, fr.o.m. 1995-10-19 t.o.m. 1996-04-30
Expert : Hansson, Björn, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Hjelmtorp, Lena, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Israelsson, Anna-Märta, fr.o.m. 1995-10-19 t.o.m. 1996-04-30
Expert : Lagerlöf, Inga-Britt, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Lombach, Gun, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Nilsson-Kelly, Karin, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1995-10-18
Expert : Sergo, Liso, fr.o.m. 1995-05-16
Abid, Malik, fr.o.m. 1995-05-16
Ahnqvist, Karin, fr.o.m. 1995-05-16
Berjan, Gordana, fr.o.m. 1995-05-16
Cehlin, Isabelle, fr.o.m. 1995-05-16
Elimää, Jonas, fr.o.m. 1995-05-16
Elmgren, Fredrik, fr.o.m. 1995-05-16
Hagman, Camilla, fr.o.m. 1995-05-16
Johansson, Maria, fr.o.m. 1995-05-16
Karlsson, Anders, fr.o.m. 1995-05-16
Lindholm, Mats, fr.o.m. 1995-05-16
Lundgren, Cecilia, fr.o.m. 1995-05-16
Persson, Daniel, fr.o.m. 1995-05-16
Svensk, Veronika, fr.o.m. 1995-05-16
Tunström, Linus, fr.o.m. 1995-05-16
Waldheim, Caroline, fr.o.m. 1995-05-16
Sekreterare : Ström, Lars-Åke, fr.o.m. 1995-05-17 t.o.m. 1996-08-31
Bohlin, Ingrid, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1995-12-31

Rapporter

SOU 1996:111Bevakad övergång – Åldersgränser
för unga upp till 30 år.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:29
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:111 Bevakad övergång – Åldersgränser för unga upp till 30 år [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om makars pensionsrättigheter vid bodelning (Ju 1994:07) [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om makars pensionsrättigheter vid bodelning (Ju 1994:07)


Beteckning : Ju 1994:07
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1996-03-13
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 Malmö, tel. växel 040-35 58 55, direktval 040-35 58 78 (sekreteraren). Direktiv för utredningen, se dir. 1994:56. Utredningen har avgett (SOU 1995:8) Pensionsrättigheter och bodelning Uppdraget är därmed slutfört.
01

Sammansättning


Jacobson, Hans, fr.o.m. 1994-08-01 t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Dahl, Mats, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Stridsberg, Kerstin, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1994-12-18
Sakkunnig : Wildig, Mona t.o.m. 1995-01-31
Expert : Nehrman, Anders, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1995-01-31
Expert : von, Bengt, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1995-01-31
Expert : Sekreterare :
Norling, Ylva, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-01-31

Rapporter

SOU 1995:8Pensionsrättigheter och bodelning
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:56
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:8 Pensionsrättigheter och bodelning [ pdf ]
Kommittén (S 1992:06) för FN:s familjeår [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]

Kommittén (S 1992:06) för FN:s familjeår


Beteckning : S 1992:06
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-11
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1992:56, dir. 1994:14 och dir. 1995:105.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Ifvarsson, Carl-Anders t.o.m. 1994-11-09
Ordförande : Tauberman, Ann-Christin, fr.o.m. 1994-11-10
Ledamot : Cederholm-Cars, Eva
Ledamot : Dahl, Mats
Ledamot : Danielson, Mona
Ledamot : Hultinger, Eva-Stina
Ledamot : Lidal, Bengt
Ledamot : Lindqvist, Göran
Ledamot : Pettersson, Gun-Marie
Ledamot : Thorstenson, Billy
Ledamot : Wiklund, Ethel
Ledamot : Zachrison-Nilsson, Ann
Sakkunnig : Drangel, Louise
Sakkunnig : Eriksson, Eva
Expert : Kindlund, Sören
Sekreterare : Arve-Parès, Birgit
Nilsson, Anne-Louise t.o.m. 1995-12-31
Wikström, Lena t.o.m. 1995-12-31

Rapporter

SOU 1996:37Sveriges medverkan i FN:s
familjeår.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 3 st. ) :

Dir. 1992:56
Dir. 1994:14
Dir. 1995:105
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:37 Sveriges medverkan i FN:s familjeår [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman