Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Marie Sörlin

Sök kontaktuppgifter till Marie Sörlin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Marie Sörlin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Marie Sörlin medverkat i:

Förtroendeutredningen (Ju 2007:08) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Förtroendeutredningen (Ju 2007:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:93
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:106 Ökat förtroende för domstolarna - strategier och förslag
Medverkande :
Särskild utredare : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 2007-06-20 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Margareta Bergström, generaldirektör, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Ville Carlström, mediekonsult, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Barbro Ehrenberg-Sundin, språkexpert, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Pär Anders Granhag, professor, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Jörn Jacobsson, lagman, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Ylva Johansson, lagman, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-03
Ledamot : Peder Jonsson, informationschef, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-08-21
Ledamot : Helena Jäderblom, kammarrättslagman, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Thomas Lindstrand, chefsåklagare, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Anne Ramberg, generalsekreterare, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Petra Thor Jonzon, informationschef, fr.o.m. 2008-08-22 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Barbro Thorblad, lagman, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-10-15
Ledamot : Lennart Weibull, professor, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Gunnel Wennberg, hovrättspresident, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Expert : Marie Sörlin, fil.doktor, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Fredrik Bohlin, kammaråklagare, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-12-31
Biträdande sekreterare : Joel Pälvärinne, jur.stud., fr.o.m. 2008-05-26 t.o.m. 2008-08-24
Biträdande sekreterare : Björn Rönnerstrand, fil.mag, fr.o.m. 2008-08-25 t.o.m. 2008-09-25
Biträdande sekreterare : Björn Rönnerstrand, fil.mag, fr.o.m. 2008-10-13 t.o.m. 2008-10-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:93 Förtroende och kvalitet i domstolarna [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:106 Ökat förtroende för domstolarna – strategier och förslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman