Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Magnus Blücher

Sök kontaktuppgifter till Magnus Blücher på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Magnus Blücher

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Magnus Blücher medverkat i ( 4 st. ):

Utrikesförvaltningsutredningen – UfU (UD 2009:01) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utrikesförvaltningsutredningen - UfU (UD 2009:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-07-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:67, dir.2010:6 och dir. 2010:99
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:32 Utrikesförvaltning i världsklass - En mer flexibel utrikesrepresentation
2011:21 Utrikesförvaltning i världsklass
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Egardt, verkst. direktör, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2011-03-08
Sakkunnig : Ulf Dinkelspiel, ambassadör, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Mats Harborn, verkst. direktör, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Barbro Holmberg, landshövding, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Jörgen Holmquist, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Lars Göran Johansson, senior vice president, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Carin Jämtin, oppositionsborgarråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Claes de Neergaard, verkst. direktör, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Anders Stålsby, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Johan Tunberger, f.d. överingenjör, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Erik Belfrage, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Magnus Blücher, ämnesråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Tim Brooks, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Tomas Dahlman, fr.o.m. 2010-11-08 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Christer Eriksson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Ulrika Grönquist, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Johanna Gårdmark, ämnesråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Kurt A. Hall, finansråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Ola Henrikson, planeringschef, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Charlotte Ingvar-Nilsson, departementsråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Cecilia Julin, departementsråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Fredrik Lennartsson, departementsråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Johan Lindell, departementsråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Sophia Metelius, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Petra Mårselius, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Marcus Nordmeyer, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Bengt Nordqvist, departementsråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Eva Sjögren, ämnesråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-11-07
Rättsexpert : Bengt Nilsson, Åke f.d. regeringsråd, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2010-03-14
Bo Malmqvist, departementsråd, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2010-03-14
Huvudsekreterare : Anna Hammargren, departementsråd, fr.o.m. 2009-08-31 t.o.m. 2011-03-13
Biträdande sekreterare : Elias Nyberg, pol.mag., fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Biträdande sekreterare : Anders Oljelund, f.d. ambassadör, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2011-03-01
Biträdande sekreterare : Stellan Ottosson, f.d. ambassadör, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2010-04-30
Biträdande sekreterare : Harald Sandberg, departementsråd, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2010-09-30
Biträdande sekreterare : Andreas von Uexküll, kansliråd, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2011-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Torvutredningen (N 2000:10) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Torvutredningen (N 2000:10)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:110
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:100
Medverkande :
Särskild utredare : Olof Johansson, fr.o.m. 2001-04-04 t.o.m. 2002-10-31
Expert : Svante Axelsson, generalsekreterare, fr.o.m. 2001-06-05 t.o.m. 2002-01-13
Expert : Magnus Blücher, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-05 t.o.m. 2002-10-31
Expert : Magnus Blümer, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-05 t.o.m. 2002-10-31
Expert : Magnus Brandel, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2001-06-05 t.o.m. 2002-10-31
Expert : Sven-Olof Ericsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-05 t.o.m. 2002-10-31
Expert : Mats Eriksson, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2001-06-05 t.o.m. 2002-10-31
Expert : Dag Fredriksson, enhetschef, fr.o.m. 2001-06-05 t.o.m. 2002-10-31
Expert : Boel Hjelm, länsassessor, fr.o.m. 2001-06-05 t.o.m. 2002-10-31
Expert : Conny Hägg, kansliråd, fr.o.m. 2001-06-05 t.o.m. 2002-10-31
Expert : Anna Lundborg, fil.dr., fr.o.m. 2001-06-05 t.o.m. 2002-10-31
Expert : Michael Löfroth, fr.o.m. 2002-01-14 t.o.m. 2002-05-12
Expert : Lena Rydahl, samhällsplanerare, fr.o.m. 2001-06-05 t.o.m. 2002-10-31
Expert : Håkan Staaf, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-06-05 t.o.m. 2002-10-31
Sekreterare : Anita Sundberg, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:100 Uthållig användning av torv [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 1999:04) om markägarnas rättigheter m.m. i minerallagen (1991:45) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Utredningen (N 1999:04) om markägarnas rättigheter m.m. i minerallagen (1991:45)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-02-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:11
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:89 Minerallagen, markägarna och miljön
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Nådell, fr.o.m. 1999-03-30 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Marinette Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Ann Aurén, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Bertil Bengtsson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Magnus Blücher, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Ann-Christin Cederlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Mikael Gulliksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Jan-Olof Hedström, bergmästare, fr.o.m. 1999-10-11 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 1999-09-12
Expert : Michael Koch, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-11 t.o.m. 2000-04-20
Expert : Christina Lindahl, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Stefan Månsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Claes Sjöblom, länsråd, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Tom Teljer, skogsmästare, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : , Wilson, Lars 1:e arkivarie, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Sekreterare : Thed Adelswärd, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-10-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:89 Minerallagen, markägarna och miljön [ pdf |Paragraftecken ]
Lufträttsutredningen (K 1996:04) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Lufträttsutredningen (K 1996:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-05-09
Direktiv för utredningen, se dir. 1996:32.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:122 Rättigheter i luftfartyg - delbetänkande
SOU 1999:42 Ny luftfartslag
Medverkande :
Särskild utredare : Ella Nyström, hovrättsråd, fr.o.m. 1996-08-27 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Catarina Barketorp, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-11 t.o.m. 1998-02-23
Expert : Magnus Blücher, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-09-15 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Anders Gradin, sektionschef, fr.o.m. 1998-03-31 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Margaretha Granborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-11 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Per Grönwall, chefsjurist, fr.o.m. 1996-10-11 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Sari Halme, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Olof Hedberg, kansliråd, fr.o.m. 1996-10-11 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Bengt Larsson, jurist, fr.o.m. 1996-10-11 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Kenneth Nordlander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-07 t.o.m. 1997-10-06
Expert : Carin Åberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-09-14
Sekreterare : Anders Hagsgård, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1999-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:32 Översyn av luftfartslagstiftningen

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:122 Rättigheter i luftfartyg [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:42 Ny luftfartslag [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman